بابک اسماعیلی


زلف سخن

First Page English Weblog Weblog Archives About me Contact me Photo Blog

سه‌شنبه ۱٥ دی ۱۳۸۳

بار دیگر غرب و این‌بار به وسیله‌ی استفاده‌ی ابزاری از هنر هفتم یعنی سینما به تمسخر و تحریف تاریخ کشور پر افتخار ایران پرداخت! عملی که بار دیگر و در فاصله‌ی چند هفته پس از عمل سوال برانگیز و مخدوش موسسه‌ی آمریکایی National Geographic در به کارگیری از نام جعلی خلیج عربی در کنار نام پر افتخار خلیج فارس، و سپس عذرخواهی این موسسه‌ی آمریکایی از افکار عمومی به خاطر این عمل غیر قانونی و موهن و عقب نشینی آشکار و ذلت‌بار از مواضع قبلی خود، موجب خشم ایرانیان خصوصا ایرانیان مقیم ایالات متحده گردید.
این بار علت خشم آنها روایت هالیوود از اسکندر کبیر است. فیلم جدید الیور استون جدیدترین اقدام از رشته توهین‌ها به غرور ملى ایرانیان است. در کتاب‌هاى تاریخ ما بیش از ۳۰۰ اسکندر آمده است، اما اسکندر هالیوود با هیچ کدام آن‌ها تطبیق نمى‌کند! اسکندر در این فیلم، تخت جمشید را ویران مى‌کند و همراه با آن، امپراتورى داریوش سوم به باد فنا مى‌رود و نابود می‌شود. تماشاچیان این فیلم باید با صحنه‌هاى شکست پادشاه ایران به دست سپاهیان اندک شمار مقدونى کنار آمده و فرار پادشاه از چنگال فاتح موطلایى جوان را که  کالین فارل  نقش او را بازى مى کند تحمل کنند. فیلم الیور استون، مبتنى بر روایتى مغرضانه و جانبدارانه از تاریخ است و بدون شک موجب خواهد شد که پرونده قرن‌ها بىاعتمادى به غرب قطورتر شود. جدا از این غرض‌ورزی‌ها، این فیلم دارای مشکلات زیاد دیگری نیز می‌باشد. در این فیلم ایرانیان باستان به صورتى اگر نگوییم موهن، اما مضحک تصویر شده‌اند!! رکسانا همسر ایرانى اسکندر در فیلم در سیماى روزاریو داوسون ظاهر شده که هنرپیشه‌اى آفریقایى _ آمریکایى است!! ولی می‌دانیم که رکسانا به اندازه این هنرپیشه سیاهپوست نبوده همچنانکه اسکندر تا آن اندازه اسکاندیناویایى نبوده است. برگزیدن داوسون براى بازى در نقش رکسانا درست مثل آن است که یک آسیایى بخواهد در نقش ملکه ویکتوریا بازى کند!
در پایان لازم دیدم نوشته‌ی دوست عزیز، کاوه فرخ استاد تاریخ در دانشگاه را که در پایگاه اینترنتى سازمان میراث فرهنگى ایران منتشر شده است را بیاورم. «روزى فرا رسد فیلمى ساخته شود که روایتگر زندگى شاپور اول باشد. شاپور اول سه امپراتور رومى را شکست داد.» از سوى دیگر ایرانیان نباید از موضوع اسکندر ناراحت باشند و باید از او در مقام مردى استقبال کنند که به ایران آمد، ازدواج کرد و دیگر اصلاً از ایران خارج نشد. اروپایى‌ها و یونانى‌ها اسکندر را قهرمان غرب در مقابل شرق مى‌شناسند، اما اروپا پیروز نشد زیرا اسکندر به شاهزاده‌اى ایرانى استحاله شد. محمد مقدم که فیلم مستندى از سفرهاى اسکندر در سراسر ایران ساخته بسیار زیبا بیان کرد که ملت ما خیلى کسان را شکست داده است. در مقابل آن همه، یکى دو مورد شکست خوردن مسئله‌اى نیست.
 

[ ۳:۱٢ ‎ب.ظ ]   [ بابک اسماعیلی ]   [ لینک مطلب

موضوع نوشتار: سینما و تلویزیون[ Home | Archives | E-mail ]


POWERED BY
PERSIANBLOG


  RSS 2.0  

 

 

Copyright © 2004-2007 Babak Esmaeili. All rights reserved. Design by Zolfesokhan
NOTICE: May not be duplicated or distributed in any form unless with prior consent.
 

تمام حقوق مربوط به ا‌ین صفحه، متعلق به بابک اسماعیلی  است. هرگونه برداشت و بازنشر نوشته‌های ا‌ین صفحه منوط به در‌یافت اجازه از صاحب ا‌ین تارنما می باشد.