بابک اسماعیلی


زلف سخن

First Page English Weblog Weblog Archives About me Contact me Photo Blog

سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸۳

 

چند روز پیش در حال تماشای برنامه‌های تلویزیون، زمانی که مشغول عوض کردن کانال‌ها و یافتن برنامه‌ای مفید که این روزها کمتر پیدا می‌شود بودم، با دیدن چهره‌ای آشنا در شبکه‌ی 4 سیما، متوقف شدم! ژان مارک فیلیپ، دانشمند و هنرمند فرانسوی شهیر که به دلیل ارائه‌ی پروژه‌ای پر سروصدا و کاملا انسانی(KEO)، از سوی یونسکو به عنوان پروژه‌ی منتخب قرن 21 معرفی گردید و برای من بسی عجیب بود که وی در ایران است و هیچ خبری در این مورد در رسانه‌ها انعکاس نیافته است.KEO

نمی‌دانم شما با این پروژه تا چه اندازه آشنا هستید،KEO نام پروژه‌ای است که قرار است 50 هزار سال دیگر مجموعه‌ای از امیدها، آرزوها و بیم‌ها و نشانه‌های انسان امروز را در اختیار انسان آینده قرار دهد تا درک درستی نسبت به وضع کنونی ما به دست آید و در این راستا هر فرد ساکن کره زمین در زمان حال می‌تواند تا 4 صفحه برای انسان 50هزار سال بعد بنویسد.

50هزار سال پیش، انسان برای نخستین بار این توانایی را یافت تا یادگارهایی از خود بر دیوار غارها ثبت نماید و بدین ترتیب فصل ارتباطات مکتوب بشر آغاز گردید. امروز از مردان و زنانی که با امیدها و آرزوهای فراوانی، آن نقش‌ها را بر دیوار غارها حک کردند، چیزی جز آن نقش‌ها به جا نمانده و عملا غبار غلیظی میان ما و اندیشه‌ی آنان حایل شده است. 50هزار سال دیگر اگر انسانی بر این کره‌ی خاکی زندگی کند باز هم نیم‌نگاهی به گذشته‌ی خود خواهد افکند تا بداند گذشتگان او چگونه می‌زیستند و چه امیدها و آرزوهایی را در دل داشتند. بشر قرن 21 تصمیم گرفته است در ماجراجویی جسورانه‌ای ابزار لازم برای آگاهی آیندگان را در اختیار آن‌ها بگذارد. ماهواره‌ی KEO نشانه‌ها و پیام تمدن امروز را با خود به فضا خواهد برد و 50 هزار سال بعد آن را به زمین باز خواهد آورد.

در KEO، هر فرد زنده‌ی ساکن فعلی کره‌ی زمین قادر خواهد بود تا حدود 4صفحه متن را به عنوان پیام همراه آن به فضا ارسال کند، و برای این منظورگنجایش بیش از 6 میلیارد نفر ساکن کره‌ی زمین و به ازای هر نفر 4صفحه پیام در نظر گرفته شده است و هر فردی آزاد است تاپیام خود را بدون دغدغه‌های ملی، مذهبی، سیاسی، جغرافیایی و...و خطاب به انسان 50هزار سال آینده ارسال کند. این پیام‌ها بدون نام افراد منتشر خواهد شد تا هر فرد بتواند بدون هرگونه دغدغه‌ای پیام خود را خطاب به آینده ثبت کند.  در این طرح تنها سن، ملیت، زبان و جنسیت افراد ثبت خواهد شد و پس از ارسال به صورت اینترنتی(والبته بدون ذکر نام) و یا پستی منتشر خواهد شد تا همگان از آن اطلاع یابند. ایرانیان نیز که خود از تاثیرگذارترین مردم جهان در تمدن بشری بوده و هستند نیز باید در این طرح مشارکتی میلیونی داشته باشند و بخشی از فرهنگ خود و گذشتگان خود را به انسان 50هزار سال دیگر انتقال دهند و بدین منظور شما می‌توانید با مراجعه به پایگاه پروژه در نشانی(لینک) با اضافه کردن پیام خود و یا ارسال آن به دفتر رایزنی فرهنگی سفارت فرانسه در ایران، فرهنگ خود و فرهنگ کشور خود را در این طرح بشری مشارکت دهند.

تمامی پیام‌ها به زبان مادری نویسنده و زبانی که پیام‌ها بدان نوشته شده ثبت خواهد شد و بدین منظور نرم‌افزاری تهیه شده است که هنگام نگارش پیام و هنگامی که شما زبان پیام را انتخاب می‌نمایید، به شما این امکان را می‌دهد پیام دقیقا بر اساس زبان شما دریافت شود و عین آن در مجموعه قرار گیرد. زیرا زبان بخشی از فرهنگ ما به حساب می‌آید و کسی این اجازه را ندارد که آن را تغییر دهد و یا در آن دخل و تصرفی صورت دهد. تمام این پیام‌ها روی لوح‌های فشرده‌ی ویژه‌ای ضبط خواهند شد که جنس این لوح‌ها از گونه شیشه‌هایی است که در صنایع هسته‌ای کاربرد دارد و در برابر تابش‌های رادیواکتیو مقاوم است و با کمک موزه‌ی لوور پاریس راهنمایی تهیه گردیده تا آیندگان بتوانند با کمک آن این پیام‌ها را بخوانند.

پیام‌ها بخش اصلی ماموریت ماهواره را تشکیل می‌دهد، اما علاوه بر آن این ماهواره گوشه‌ی دیگری از نشانه‌های تمدن فعلی ما را نیز با خود به فضا خواهد برد، تا در امن‌ترین مکان جهان به امانت بماند. تصاویری از چهره‌ی انسان از چهارگوشه‌ی جهان، طرحی از مدار زمین هنگام پرتاب و الماسی که درون خود نمونه‌ای از هوا و خاک زمین را به همراه می‌برد، گذشته از آن نمونه‌هایی از صدای انسان‌ها و از همه مهمتر نقشه‌ی کامل کدهای ژنتیک انسان نیز همراه این کپسول به عنوان سند مشخصه‌ی انسان امروز به فضا فرستاده خواهد شد. در عین حال از دولت‌ها خواسته شده است تا به طور حقوقی پیامی را برای آینده اعلام و ارسال کنند.

اما شاید از خود بپرسید که چرا 50هزار سال بعد، علم به ما می‌گوید که انسان از 50هزار سال پیش توانسته است نهادهایش را بشناسد و ثبت کند و راه ترقی انسان مدرن را سرعت بخشد. امروز ما گونه‌ی کاملا ویژه‌ای هستیم چرا که خلاقیت داریم و می‌توانیم علم، شعر، ادبیات و ثمری را به وجود آوریم و همه‌ی این‌ها از 50هزار سال پیش آغاز گردید و به همین دلیل بازه‌ی زمانی 50هزار سال انتخاب گردید تا بدانیم که اگر امروز را مبدا بگیریم، گذشت زمانی بدان اندازه، که ما را به وجود آورد، از فرزندان ما چه خواهد ساخت.

KEO ماهواره‌ای است که هدایت آن را اروپا بر عهده خواهد داشت تنها وظیفه‌ی آن حمل این پیام‌ها است که وزنی زیر 100 کیلوگرم خواهد داشت و با موشک آرین5 در مدار زمین قرار خواهد گرفت و از آنجا که این پروژه غیرانتفاعی است، پرتاب مخصوص این ماهواره برنامه‌ریزی نخواهد شد و KEO به عنوان مسافر جنبی به همراه ماهواره‌ی دیگری سفر خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود این اتفاق در سال 2007 یا 2008 صورت پذیرد.

4صفحه پیش روی شماست تا آنچه را که می‌خواهید با انسان50هزار سال بعد بگویید، بنویسید و شاید مخاطب شما هم‌خون شما و یک ایرنی باشد در 50هزار سال دیگر. البته چندان تفاوتی هم شاید نکند. چون در هر صورت یک انسان خواهد بود، البته اگر تا آن سال انسانی بتواند در این کره‌ی خاکی زندگی کند و قادر به ادامه‌ی حیات باشد. چه تصوری و چه تصویری از او در ذهن خود دارید و چه می‌نویسید. به شما پیشنهاد می‌کنم که حتما در این طرح بشری شرکت کنید و پیام خود را اول به عنوان یک بشر ساکن این کره‌ی خاکی در امروز و با دغدغه‌های امروزی و در مرحله‌ی بعد به عنوان یک ایرانی با فرهنگ 7هزار ساله بگذارید. من تنها سه خط از 4صفحه‌ی خود را تکنون نوشته‌ام! سه خطی که اکنون زینت بخش سر در سازمان ملل متحد است و شاید فردا:

بنی آدم اعضای یک پیکرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی‌غمی

نشاید که نامت نهند آدمی

  

 

 

[ ۳:٠۳ ‎ب.ظ ]   [ بابک اسماعیلی ]   [ لینک مطلب

موضوع نوشتار: فرهنگ و اندیشه[ Home | Archives | E-mail ]


POWERED BY
PERSIANBLOG


  RSS 2.0  

 

 

Copyright © 2004-2007 Babak Esmaeili. All rights reserved. Design by Zolfesokhan
NOTICE: May not be duplicated or distributed in any form unless with prior consent.
 

تمام حقوق مربوط به ا‌ین صفحه، متعلق به بابک اسماعیلی  است. هرگونه برداشت و بازنشر نوشته‌های ا‌ین صفحه منوط به در‌یافت اجازه از صاحب ا‌ین تارنما می باشد.