بابک اسماعیلی


زلف سخن

First Page English Weblog Weblog Archives About me Contact me Photo Blog

دوشنبه ٧ آذر ۱۳۸٤

مدتی بود که خیلی کمتر نسبت به گذشته روی شبکه خدمت دوستان عزیزم حاضر می‌شدم و همین امر باعث ناراحتی و گاه دلخوری تعدادی از دوستان عزیزم گردیده بود. این مدتی که خیلی کمتر حاضر بودم، گرفتار دو امر مهم بودم:
 یکی کنکور کارشناسی ارشد که مجبورم تا زمان برگزاری آن (تا تاریخ 10 اسفندماه سال جاری) به طور فشرده مطالعه کنم و به همین بهانه، کمتر روی شبکه حاضر شوم. این مجموعه که لذت یک گاز نام دارد، تعداد 73 غزل سروده شده در فاصله‌ی سالهای 1380 تا 1384 را در بر می‌گیرد که به مدد ایزد جهان‌آفرین در آینده‌ای نزدیک در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات پارسی قرار خواهد گرفت اما بهانه‌ی بعدی من که سبب گردید به قول دوستان کم‌پیدا و بنا بر قولی بی‌وفا شوم کار بر روی مجموعه‌ی لذت یک گاز بود که به مدد الهی این دفتر شعر به پایان رسید. این دفتر شعر، تعداد 73 غزل سروده شده در فاصله‌ی زمانی سالهای 1380 تا 1384 را در بر می‌گیرد و همین طور که گفتم لذت یک گاز نام دارد که امیدوارم به مدد ایزد جهان‌آفرین در آینده‌ای نزدیک در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات پارسی قرار گیرد. البته دفتر دیگری هم باید طی 2 ماه آینده مورد بازبینی و بازنگری قرار دهم که این دفتر ناکجا در ناکجاآباد نام دارد و اجازه دهید در این فرصت توضیحات بیشتری پیرامون این مجموعه ندهم. غزلی را با عنوان کوچه‌ی بن‌بست دیدار از مجموعه‌ی لذت یک گاز برای جبران نامهربانی‌های روزهای اخیرم با شما عزیزان تقدیمتان می‌کنم که امیدوارم مورد توجه شما سروران قرار گیرد. به دعای خیر همه‌ی شما عزیزان نیازمندم. به امید دیدارتان در آینده‌ای نزدیک.

ز دل پُرسم شبی از پشت نیزار

که ای دل خفته هستی یا که بیدار؟!

که برخیز ای دل تنگم که دانم!

که دانم گشته‌ای جایی گرفتار

بگو گشتی کجا در دام صیاد؟!

بگو با من ز بند و دام دلدار!

بگو از شوق دیداری شبانه!

به پشت کوچه‌ی بن بست دیدار

بگو از سرخی شرمی شبانه!!

ز دزدی دیدنش از پشت دیوار

چرا پنهان کنی از من تو این راز؟!

چه پوشانی ز من تو ای دل زار

مکن پنهان، مکن پنهان ز من آن

زند فریاد آن چشمان بیمار

زند فریاد با شوق نگاهی!!

چو اعدامی برقصد بر سر دار!

بگو ای دل به «فانی» از شب تار

بگو از کوچه‌ی بن‌بست دیدار!!
 

 

  یادداشت:

   این غزل در وزن شورانگیز مفاعیلن مفاعیلن فعولن یا هزج مسدّس محذوف سروده شده است. در بین بیست و نه وزن پرکاربرد در شعر پارسی، وزن این شعر، هشتمین وزن پرکاربرد شعر پارسی (بدون احتساب مثنوی‌ها) است. از این وزن می‌توان برای سرودن اشعاری با محتواهای گوناگون و فضاهای متفاوت و متنوع استفاده کرد، اما تاثیر شگفت‌انگیزی در اشعار احساسی پرشور از خود بر جای می‌گذارد و مخاطب را با خود تا پایان شعر با ریتمی مناسب، هماهنگ و دارای سیمتری همراه می‌سازد.

شاد باشید...

 

[ ٥:٢٩ ‎ق.ظ ]   [ بابک اسماعیلی ]   [ لینک مطلب

موضوع نوشتار: روز نوشت[ Home | Archives | E-mail ]


POWERED BY
PERSIANBLOG


  RSS 2.0  

 

 

Copyright © 2004-2007 Babak Esmaeili. All rights reserved. Design by Zolfesokhan
NOTICE: May not be duplicated or distributed in any form unless with prior consent.
 

تمام حقوق مربوط به ا‌ین صفحه، متعلق به بابک اسماعیلی  است. هرگونه برداشت و بازنشر نوشته‌های ا‌ین صفحه منوط به در‌یافت اجازه از صاحب ا‌ین تارنما می باشد.