بابک اسماعیلی


زلف سخن

First Page English Weblog Weblog Archives About me Contact me Photo Blog

یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٤

در هفته‌ای که گذشت، شاهد پخش فیلم«انجمن شاعران مرده» اثر "پیتر ویر" بودیم . از آنجا که این فیلم یکی از بهترین آثار دهه‌ی 80 سینما است و از مقایسه‌ی آن با جامعه‌ی امروز ایران می‌توان به برخی حقایق گاه تلخ دست یافت، لازم دانستم قدری پیرامون آن بنویسم.
این فیلم درام براساس فیلم‌نامه‌ای از تام شولین در سال 1989 ساخته شده است. البته این قصه اقتباسی از کتاب«یک قطعه‌ی جداگانه» نیز می‌باشد. "رابین ویلیامز" کمدین سرشناس سینما در این فیلم نقش "جان کیتینگ" را دارد. صحنه‌های فیلم در "سن اندروزه" در یک مدرسه‌ی مخصوص خصوصی در منطقه‌ی«دلاواز» فیلم‌برداری شده است.
"جان کیتینگ" کاراکتر اصلی فیلم، یک پروفسور انگلیسی است که در فیلم تاثیر خوب و مثبتی را بر شاگردان خود می‌گذارد. او الهام‌بخش عشق به شعر و شاعری در آن‌ها می‌شود و روزگار دانشجویان را با ورودش تغییر می‌دهد. والتن آکادمی در ورمونت پس از ورود جان، رنگ و بوی تازه‌ای می‌گیرد. عناصر و المان‌هایی که در فیلم انتخاب شده‌اند، دقیق و کاملا به جا می‌باشد. آن‌ها حکم کلمات متقاطعی را دارند که قرار است یک جدول ناتمام را پر کرده و آن را حل کنند. فیلم با ریتمی مناسب و جذاب به جلو می‌رود. ابتدا رومانست نوجوانانه یکی از دانشجو.یان، زمان کوتاهی از قصه‌ی فیلم را در اختیار می‌گیرد و همانند زنگ تفریح بیننده را به بخش اصلی فیلم که همان «انجمن شاعران مرده» است می‌رساند. اعضای این انجمن به صورت پنهانی در نیمه‌های شب در یک غار در نزدیکی محوطه‌ی مدرسه همدیگر را می‌بینند. این انجمن توسط "جان کیتینگ" در زمانی که هنوز فارغ‌التحصیل نشده بود پایه‌گذاری شده است. آیا این انجمن نشانه‌ای از جسارت، رمز و راز و یا روحیه‌ی طغیان در اعضای آن است؟ فراموش نکنیم که قصه‌ی فیلم در سال 1959 رخ می‌دهد، اما با این حال فضاسازی آن به گونه‌ای است که می‌توان قصه‌ی آن را تا به امروز هم تعمیم داد.رابین ویلیامز در نقش جان کنتینگ
«انجمن شاعران مرده» مجموعه‌ای از قصه‌ها و حوادث متنوع، اماتنیده در هم است که تلاش دارد درباره‌ی مسایل متعددی صحبت نماید. "جان کیتینگ" به شاگردان خویش که هر یک درگیر مسایل و مشکلات خاص خود هستند کمک می‌نماید تا با چالشهای موجود در زندگی روزمره‌ی خود رو در رو شوند. او پرسش‌هایی برای شاگردان خود مطرح می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که در پی جوابی مناسب برای آن‌ها باشند. کاملا طبیعی است که چنین معلمی به زودی اخراج می‌شود و زمانی که این امر اتفاق می‌افتد و دانشجویان سر کلاس درس خود را آماده‌ی اعتراض به این اخراج می‌کنند، تماشاگر و بیننده سخت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. فیلم درباره‌ی یک شرایط خاص اجتماعی و آدم‌هایی است که درون این جامعه‌ی پیچیده و متضاد زندگی و کار می‌کنند. «انجمن شاعران مرده» یکی از آن فیلم‌هایی است که درباره‌ی بچه‌های خوب و خواسته‌هایشان و تضاد این خواسته‌ها با تفکرات بزرگترها ساخته می‌شود و این روزها شمار ساخت آن‌ها به شدت افزایش یافته است. قصه‌ی فیلم در برخی لحظات به سمت ملتهبی می‌رود که مطرح کردن درست آن‌ها توانایی ویژه‌ای را می‌طلبد که "پیتر ویر" این کار را با کمک فیلم‌نامه‌ی قوی "تام شولمن" به خوبی انجام می‌دهد. چگونه می‌شود که نام فیلمی مربوط به شعر و شاعری باشد، اما مضمون کلی و اصلی آن در این ارتباط نباشد؟ وقتی فیلم را تماشا کنید، متوجه‌ی این مساله خواهید شد.
«انجمن شاعران مرده» به نوعی درباره‌ی نوع نگاه ما به محیط و دنیای اطرافمان است. ما این دنیا را چگونه می‌بینیم و دیگران چطور تماشا می‌کنند؟ چه احساسی نسبت به آن داریم. قصه‌ی فیلم از ما می‌خواهد تنگ‌نظر نباشیم و همیشه ذهن خود را برای شنیدن و دیدن چیزهای تازه باز بگذاریم. «انجمن شاعران مرده» یک شاهکار کمیاب از "پیتر ویر" و " رابین ویلیامز" است که اگر قصه‌ی فیلم را (سال 1959) با وضعیت کنونی جامعه‌ی ایران مقایسه نمایید، به جمع بندی‌های جالبی خواهید رسید.
 

 

  یادداشت:

    مدتی که نبودم به مسافرت رفته بودم. مسافرتی که خیلی بهش نیاز داشتم. فرصتی بود تا از آلودگی این روزهای این شعر آسفالتی دور شوم و در جنگلهای انبوه گیلان دوباره نفس بکشم. پیرامون  سفر به زادگاهم و حواشی که در این سفر وجود داشت و از همه مهم‌تر و شاید جالب‌تر حضور سایه‌وار در انجمن ادبی حزین لاهیجی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان در پست بعدی می‌نویسم... توقف در بقیه‌ی شهرها هم گرچه خاطرانگیز بود، ولی...

شاد باشید...

 

[ ٥:٢٢ ‎ب.ظ ]   [ بابک اسماعیلی ]   [ لینک مطلب

موضوع نوشتار: سینما و تلویزیون[ Home | Archives | E-mail ]


POWERED BY
PERSIANBLOG


  RSS 2.0  

 

 

Copyright © 2004-2007 Babak Esmaeili. All rights reserved. Design by Zolfesokhan
NOTICE: May not be duplicated or distributed in any form unless with prior consent.
 

تمام حقوق مربوط به ا‌ین صفحه، متعلق به بابک اسماعیلی  است. هرگونه برداشت و بازنشر نوشته‌های ا‌ین صفحه منوط به در‌یافت اجازه از صاحب ا‌ین تارنما می باشد.