بابک اسماعیلی


زلف سخن

First Page English Weblog Weblog Archives About me Contact me Photo Blog

چهارشنبه ٢۸ دی ۱۳۸٤

هر چند از آغاز به کار اولین وبلاگ فارسی سال‌ها می‌گذرد، اما هنوز هم پدیده‌ی وبلاگ‌نویسی به عنوان یک پدیده‌ی نو و فراگیر در کشورمان مطرح است. داشتن یک صفحه‌ی اختصاصی و انتقال دیدگاه‌ها و نظرات بدون سانسور و به دور از تشریفات و گرفتاری‌های دسترسی به تریبون‌ها، هر فردی را به وسوسه‌ی ایجاد یک صفحه‌ی شخصی برای بازنشر دیدگاهها و نقطه‌نظرات خود می‌اندازد. در این میان رویکرد اهل فرهنگ، هنر و اندیشه و بخصوص شاعران و نویسندگان به این پدیده، باعث ایجاد یک محیط مخلوط از آثاری بسیار ضعیف و نازل از لحاظ فنی در کنار آثاری گاه بسیار عالی گردیده است.عده‌ای داشتن یک صفحه‌ی اختصاصی برای بیان و بازنشر نوشته‌ها در کمترین زمان، نداشتن دردسر تشریفات اداری و گرفتاری‌های دسترسی به تریبون‌های عمومی برای بازنشر شعر و داستان و نبود محدودیت و سانسور در ارائه‌ی مطالب را از جمله دلایل رشد روزافزون وبلاگ‌های ادبی می‌دانند. آزادی ورود، نبود محدودیت‌های بیرونی، جاذبه و برتری محسوس حضور در این فضای مجازی نسبت به نشر مکتوب سبب گردیده تا در اکثر وبلاگ‌های ادبی با شاعران و داستان نویسان گاه جوانی روبه‌رو شویم که از حداقل‌های لازم فنی برخوردار نیستند و وبلاگ خود را با نام وبلاگی ادبی، اما در عمل همانند سایر وبلاگ‌های شخصی و در واقع چون یک دفترچه‌ی خاطرات اینترنتی کرده‌اند که می‌توان در آن هر چیز جز آن‌چیزی که باید باشد را جست و به قول دوست گرامی سعید بیابانکی "ماست و شیره در همی" گردیده و فضایی برای تک‌گویی‌ها و متاسفانه گاه گزافه‌گویی‌هایی عده‌ای گردیده است.
البته همه می‌دانیم که وبلاگ یک صفحه‌ی شخصی است که در آن فرد می‌تواند نوشته‌های بدون ویرایش خود را هرگونه که تمایل دارد در آن بازنشر دهد، اما وقتی که از وبلاگ ادبی سخن به میان می‌آید، این انتظار وجود دارد که بازدیدکننده با وبلاگی متفاوت از دیگر وبلاگ‌های شخصی روبه‌رو شود و جذابیت‌های فضای سایبر و نبود محدودیت‌ها سبب نشود تا تنها با دفترچه‌ی خاطرات فردی روبه‌رو شود که با شگردهای خاص خود، به دنبال جذب بازدیدکننده‌ی بیشتری از صفحات خود است. برای چاپ یک کتاب شعر، شاعر باید حتما از حداقل‌های فنی لازم برخوردار باشد. اما متاسفانه امروز در فضای مجازی وبلاگ‌های ادبی شاهد این حداقل‌ها هم نیستیم و گاه تنها با نوشته‌های ویرایش نشده‌ی افرادی روبه‌رو‌ هستیم‌ که تنها دغدغه‌ی ‌کامنت و جذب بازدیدکننده‌ی بیشتری برای صفحه‌ی خود را دارند. البته در میان وبلاگ‌های ادبی شاهد وبلاگ‌هایی با کیفیت قابل قبول نیز هستیم. اما آنچه در مجموع  به چشم می‌آید همان ماست است و شیره. متاسفانه در کشورمان آنچه باعث جذب شاعران و داستان‌نویسان به وبلاگ‌نویسی شده است، بیش از همه ضعف سیستم نشر و چاپ کتاب در کشور و رکود این بخش و به خصوص اقتصادی نبودن صنعت نشر کشور بوده است تا جذابیت فضای سایبر. مشکلی که امیدواریم روزی با رونق دوباره‌ی صنعت نشر در سایه‌ی نگاه فرهنگی به عرصه‌ی فرهنگ و هنر و تغییر نگاه سیاسی بدبینانه به آن، بار دیگر جذابیت و توانمندی را در کنار هم قرار دهد. رویایی که دور از دسترس نیست.

 

  یادداشت:

    وبلاگ خبررسانی مرکز مطالعات و تحقیقات فرامرزی گفتمان اسلام (S.R.C.C.I   NEWS   WEBLOG) کار خود را به طور آزمایشی از روز یکشنبه 25 دی‌ماه 1384 خورشیدی آغاز نمود. در نخستین فعالیت تحقیقاتی این مرکز می‌توانید با یکی از کلیدواژه‌های پرسروصدای این روزهای جهان یعنی  هولوکاستHOLOCAUST بیشتر آشنا شوید. در ضمن به زودی سایت رسمی مرکز مطالعات و تحقیقات فرامرزی گفتمان اسلام راه‌اندازی خواهد شد. این مرکز آماده‌ی همکاری و پاسخگویی به تمامی علاقه‌مندان به مسائل ایدئولوژیک در تمامی نقاط دنیا می‌باشد.

شاد باشید ...

 

[ ٦:۳۸ ‎ق.ظ ]   [ بابک اسماعیلی ]   [ لینک مطلب

موضوع نوشتار: وب و رسانه[ Home | Archives | E-mail ]


POWERED BY
PERSIANBLOG


  RSS 2.0  

 

 

Copyright © 2004-2007 Babak Esmaeili. All rights reserved. Design by Zolfesokhan
NOTICE: May not be duplicated or distributed in any form unless with prior consent.
 

تمام حقوق مربوط به ا‌ین صفحه، متعلق به بابک اسماعیلی  است. هرگونه برداشت و بازنشر نوشته‌های ا‌ین صفحه منوط به در‌یافت اجازه از صاحب ا‌ین تارنما می باشد.