آن روز امام(ره) ما گفت...

بدین ترتیب بود که نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران که در سالهای نخستین پیروزی انقلاب، بسیاری از کارشناسان غربی به غلط پیش بینی می کردند بتوانند در کمتر از دو سال آن را با دسیسه های مختلف نظامی و غیرنظامی منحرف و بار دیگر در مسیر گذشته قرار دهند، با هدایت پیامبرگونه امام راحلمان و مقام معظم رهبری، به درجه ای از توانمندی رسید که همگان در 32 سالگی انقلاب اسلامی، با بهت آن را به نظاره نشسته اند.
استقلال کامل سیاسی و قطع وابستگی به قدرت های شرقی و غربی، دست یابی کامل به فن آوری هسته ای و بومی سازی آن، ورود به کلوب هشت کشور دارای فن آوری فضایی، کسب رتبه پانزدهم در زمینه فناوری نانوتکنولوژی (مهمترین صنعت هزاره جدید)، حضور در میان 10 کشور برتر جهان در زمینه بومی سازی دانش سلولهای بنیادین، خودکفایی کامل در تولید موشکها و تسلیحات نظامی، خودکفایی در تولید اغلب محصولات دامی و کشاورزی، رسیدن به رتبه شانزدهمین اقتصاد برتر جهان و در یک کلام تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت باثبات منطقه ای، بخشی از دستاوردهای کشورمان در حیات 33 ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رود.
این در حالی است که 33 سال در فرهنگ سیاسی، مدت زمانی کوتاه به حساب می آید. در واقع مردم و به خصوص جوانان ایرانی، با تلاش و همت مضاعف و در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تلاش مسئولان، این افسانه غربی ها را که از زمان انقلاب اسلامی سال 1357 می گفتند کشور آیت الله ها هرگز نمیتواند در هیچ زمینه ای پیشرفت کند، نقش بر آب کرده اند، به گونه ای که بنابر رتبه بندی جهانی در زمینه علوم و دستاوردهای علمی که براساس تحقیقات شرکت «ساینس ماتریکس» کانادا اعلام شده و دولت انگلیس آن را منتشر کرده است، متوسط سرعت دستاوردهای علمی در جمهوری اسلامی ایران، 11 برابر متوسط جهانی است که بسیار قابل اعتناست. در خصوص این پیشرفت های روزافزون 33 ساله و رابطه میان آن و تحولات اخیر منطقه، برخی گفتنی ها وجود دارد:
1-«... دست آمریکا و سایر ابرقدرتها تا مرفق به خون جوانان ما و سایر مردم مظلوم و رزمنده جهان فرو رفته است، ما تا آخرین قطره خون خویش با آنان شدیداً می جنگیم، چرا که مرد جنگیم. ما انقلابمان را به تمام جهان صادر می کنیم، چرا که انقلاب ما اسلامی است و تا بانک لااله الالله و محمدرسول الله بر تمام جهان طنین نیفکند مبارزه هست و تا مبارزه در هر جای جهان با مستکبرین هست ما هستیم...»
این جملات بخشی از پیام حضرت امام خمینی(ره) در 22 بهمن 1358، در نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و آن هنگام که به علت بیماری در بیمارستان قلب تهران بستری بودند، است. این پیام در زمانی به مردم ایران و محرومان و ستمدیدگان جهان ابلاغ شد که نظام نوپای جمهوری اسلامی در تولد یک سالگی خود غرق در فتنه ها، آشوب ها و توطئه های رنگارنگ جریان استکبار آن هم به دست بیش از 400 گروه وابسته و مزدور بود. اما حضرت روح الله(ره) با همان ایمان و اطمینان قلبی همیشگی خود، منشور جهانی شدن انقلاب اسلامی را صادر می کنند.
نخستین جوانه اندیشه ها و آرمان های امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تأکید بر تکیه ملت های مسلمان بر تعالیم اسلام و محوریت سیاست نه شرقی- نه غربی در فلسطین به ثمر نشست. نهضت اسلامی فلسطین که از دوران سلطه انگلستان و با قیام مسلحانه شیخ عزالدین قسام آغاز شد. اما با شهادت این مبارز و یارانش برای دو دهه شعله های نهضت اسلامی در فلسطین به سردی گرائید و تفکر ناسیونالیستی بر مبارزان فلسطینی مستولی گشت. با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بار دیگر آرمان های مطرح شده توسط حضرت روح الله(ره)، نهضت جدیدی را علیه رژیم اشغالگر قدس به راه انداخت که مورد توجه مبارزان فلسطینی قرار گرفت. این نهضت اسلامی با تولد حماس به چنان درجه ای از قدرت رسید که رژیم صهیونیستی و حامیان غربیش را دچار سردرگمی کرد و با تغییر موازنه قوا در منطقه به نفع ملت فلسطین، ناقوس مرگ و زوال رژیم جعلی اسرائیل به صدا درآمد.
همزمان با این تحول شگرف در فلسطین، لبنان نیز تحت تأثیر پیام انقلاب اسلامی ایران، آبستن حوادثی تحول آفرین شد و مقاومت اسلامی که «حزب الله لبنان» نماد برجسته و قابل افتخار آن است، به عنوان ثمره دیگر نهضت امام خمینی(ره) در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران تولد یافت.
2- «ما نتیجه و ثمره شیرین مقاومت ملت عظیم مان را داریم مشاهده می کنیم و آن عبارت است از صلابت چهره ایران اسلامی، عزت ایران اسلامی، تأثیرگذاری ایران اسلامی در حوادث گوناگون، در منطقه و حتی بیرون از این منطقه. احساس می کنیم که ایمان و اسلام به ما عزت داد، به ما پیشرفت داد، ما را به سمت آرمانهامان نزدیک کرد. هرچه ایمانمان را تقویت کنیم، هر چه تحقق اسلام را در جامعه و ارزشهای اسلامی را در بین خودمان بیشتر کنیم، این عزت بیشتر خواهد شد، این پیشرفت بیشتر خواهد شد و زندگی مادی و معنوی اصلاح خواهد شد؛ و این به همت جوانان، به همت مردم، به ایمان مردم بستگی دارد و خوشبختانه انسان این را مشاهده می کند.»
این عبارت، نیز بخشی از سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در روز 27 بهمن ماه سال جاری و در دیدار با هزاران نفر از مردم غیور آذربایجان است. حضرت آقا در این دیدار به مسائلی اشاره فرموده اند که شاه کلید چرایی جنگ احزاب 33 ساله ای است که علیه ملت ایران شکل گرفته و همچنان ادامه دارد.
تحولات اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا نشان داد که برخلاف برخی تحلیل های غلطی که سعی بر آن داشت تا اینگونه وانمود کند که فلسطین و لبنان، نقطه پایانی صدور اندیشه های اسلامی انقلاب مردم ایران است، عصر جدیدی آغاز شده است که گویی آن را پایانی نیست.
واقعیت آن است که پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران، موجی از مدل سازی ها بر مبنای معیارهای اسلامی در بخش های متنوع سیاسی، اجتماعی، علمی، فرهنگی، اقتصادی و حتی ورزشی به شکلی هوشمندانه شکل گرفت که استفاده از رهنمودهای حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب هم اکنون بخشی از آثار این مدل سازی ها و استفاده از آن در مناطق گسترده ای از جهان را شاهد هستیم.
تحولات اخیر و خیزش مردمی در تونس، مصر، بحرین، یمن، اردن، لیبی، عربستان، امارات و دیگر کشورهای عربی اسلامی منطقه نشان داده است که انقلاب اسلامی ملت ایران و پایداری 33 ساله در مقابل صف طولانی از قدرت های شرقی و غربی، آرمان های انقلابی و اسلامی را تا عمق جان ملت های عرب نفوذ داده و امروز به خیزش عظیم مردم تونس، مصر، اردن، لیبی و یمن منجر شده است. بی تردید خیزشی که جهان عرب را در بر گرفته به تحولی بنیادین در منطقه خاورمیانه منتهی خواهد شد. تحولی که ایدئولوژی اسلام در آن حرف نخست را می زند و تولد خاورمیانه بزرگ اسلامی را نوید می دهد.
3- جریان بیداری اسلامی طی هفته های اخیر دقیقا در کشورهایی شکل گرفته و به تدریج گسترش یافته است که بیشترین سرمایه گذاری و تلاش ها برای مقابله با مسلمانان و گسترش اسلام توسط حکام هم پیمان آمریکا و غرب در آن کشورها صورت گرفته است. هنوز از یاد نبرده ایم که طی سه دهه چگونه فرعون مصر بر طبل جنگ علیه اسلام گرایان می کوبید و به آمریکا و رژیم اشغالگر قدس اطمینان می داد که تا خون در بدن دارد، علیه اسلام گرایان به مبارزه و سرکوب ادامه خواهد داد. هنوز از یاد نبرده ایم که «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن چگونه با تبلیغات موهوم علیه جمهوری اسلامی ایران، کشورهای منطقه را به مقابله با جنبش های اسلامی فرا می خواند و حتی مدعی بود که منطقه در معرض شکل گیری هلال خطرناک شیعی! قرار گرفته است.
اما تحولات اخیر را نباید پایان مبارزه دانست. هنوز کار تمام نشده است. تصادفی نیست که تحلیلگران غربی این روزها با هراس، قیام پرخروش ملت های عرب منطقه را «عصر خمینی» و «عصر خیزش ملت ها برای احیای اسلام» ارزیابی می کنند و از لزوم کنترل این واقعیت با استراتژی های جدید و پنهان سخن به میان می آورند. باید هوشیار بود. امروز دشمن با تغییر تاکتیکی درخور تحلیل، گاه در ظاهر به پشت تریبون می رود و سخن از حمایت از تغییرات مورد نظر مردم می کند. این در حالی است که هدف، مصادره انقلاب های مردمی است که دومینووار در منطقه در حال شکل گیری است و خواب را از چشم فرعون های زمان ربوده است.
«... امروز بر ملت ایران خصوصا و بر جمیع مسلمانان عموما واجب است این امانت الهی را که در ایران به طور رسمی اعلام شده و در مدت کوتاهی نتایج عظیم به بار آورده است با تمام توان حفظ نموده و در راه ایجاد مقتضیات بقای آن و رفع موانع و مشکلات آن کوشش نمایند و امید است که پرتو نور آن بر تمام کشورهای اسلامی تابیدن گرفته و تمام دولت ها و ملت ها با یکدیگر تفاهم در این امر حیاتی نمایند و دست ابرقدرت های عالم خوار و جنایتکاران تاریخ را تا ابد از سر مظلومان و ستمدیدگان جهان کوتاه نمایند...»
همانطور که امام راحلمان سال ها پیش فرمودند، دوران بن بست و ناامیدی و تنفس در منطقه کفر بسر آمده و گلستان ملت ها رخ نموده است. آنچه در شرایط کنونی حائز اهمیت است و به فرموده حضرت روح الله یک تکلیف شرعی است، حفظ و گسترش و الگوبرداری از امانت الهی است که به ودیعه در اختیار ما گذارده شده است.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون.

/ 1 نظر / 49 بازدید
شبنمکده

حق حق مرغان چو هق هق می شود بالشان آیینه دق می شود بدتر از آن اینکه کرکسزاده ای هدهد مرغان عاشق می شود