اخبار هفته

 

در هفتهی گذشته شاهد اتفاقاتی در حوزه ادب و فرهنگ و هنر ایران بودیم و در هفته‌ی پیش رو نیز شاهد اتفاقاتی در این حوزه خواهیم بود که سعی می نمایم تا حد ممکن این اتفاقات را به اطلاع شما عزیزان برسانم.

 

نخست اینکه "جن نامه" اثر زنده یاد هوشنگ گلشیری به همت یوتا هیمل به زبان آلمانی ترجمه شد.

 

هوشنگ گلشیری

به گزارش خبرگزاری سینا به نقل از رادیو کلن یوتا هیمل رایش مترجم این کتاب دراین باره گفت: فارسی زبان بسیار زیبایی است و او به ادبیات ایران عشق می ورزد، هیمل رایش علاوه بر احاطه‌ی کامل بر زبان فارسی مترجم زبان های انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی هم هست.
هیمل رایش در حاشیه‌ی یک گردهمایی ادبی در مصاحبه با رادیو کلن گفت : زبان فارسی را با معاشرت با ایرانیان و به گونه خودآموز فراگرفته است.
وی افزود من هفده ساله بودم که با ایرانیان آشنا شدم و از آن موقع سعی کردم زبان به این زیبایی را خوب یاد بگیرم، ولی هنوز می بینم که خیلی مانده تا فارسی را مانند بلبل حرف بزنم.
یوتا هیمل رایش پیش از این داستان "کوه مرا صدا زد" محمدرضا بایرامی ،برنده‌ی دو جایزه ادبی از سوئیس را به زبان آلمانی ترجمه کرده بود.

دوم این که تندیس “محمدعلی جمالزاده” در دانشگاه تهران نصب می‌شود.

 

دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران هفدهم آبان‌ماه سال 1383 برابر با هفتمین سال درگذشت محمدعلی جمالزاده، مراسم یادبودی را برگزار می کند.مراسم پرده‌برداری از تندیس جمالزاده در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران بخش پایانی این مراسم اعلام شده است.

و خبری جالب و تاسف برانگیز، خانه‌ی ملک الشعرای بهار، انبار دولتی شد!!

ملک الشعرای بهار

 

خانه‌ی تاریخی ملک الشعرای بهار به انبار سازمان اسناد و کتابخانه ملی تبدیل شده که به نظر کارشناسان با ادامه بی توجهی ها ،این بنای تاریخی به شدت دچار آسیب خواهد شد.

 

اما تجلیل از استاد ادبیات فارسی علامه بدیع الزمان فروزانفر.

بدیع الزمان فروزانفر

مراسم تجلیل از علامه بدیع الزمان فروزانفر- پژوهشگر و استاد بنام ادبیات فارسى- بیست وهفتم و بیست وهشتم آبان ماه جارى در بشرویه فردوس (در استان خراسان جنوبى، محل تولد فروزانفر) برگزار مى شود.

 

 

 

جلسه نقد و بررسی “زنده به گور” صادق هدایت عصر یکشنبه در تالار کمال دانشگاه تهران برگزار شد.

صادق هدایت

در جلسه نقد و بررسی “زنده به گور” صادق هدایت عنوان شد که بعضی اطلاعات که درباره زندگی هدایت داده شده چندان مطابق با حقیقت نیست.

 

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
رازگل سرخ

ميبينم که اخبار ساعت ۱۲ نصف شب شدی...ای ول...بابا تو ديگه کی هستی...مشتي....لوتی....خبرگذاری فانی....ای ول

f

سلام . ممنون از کامنتتون . ولی منظورتون رو از جمله ای که گفتيد : (اميدوارم در هر جای ديگر که می نويسی صداقت را فراموش نکنی......) رو نفهميدم . من سعی کردم هميشه باصداقت باشم . فکر هم نمی کنم اشتباهی مرتکب شده باشم . /موفق و شاد باشيد