«سرمایه» و مدیران خارج از بورس

بخش پایانی
رساله کارگزاران رسانه ای لیبرال سرمایه داری در خدمت پروژه سیاه نمایی

اصلاح طلبان افراطی و جریانات اپوزیسیون برآن بودند تا با توجه به برخی مشکلات اقتصادی موجود در کشور، با متمرکز کردن توجه رسانه ای خود به حوزه اقتصاد، ناکارآمدی دولت نهم در حوزه اقتصاد را با استفاده از دروغ پردازی ها، آمارسازی ها، ایجاد تردید در موفقیت ها و حتی جعل اخبار و آمارهای رسمی کشور در سطح گسترده ای به مخاطبین القا کنند.
در میان روزنامه هایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم درخدمت پروژه «پلورالیزم رسانه ای در ایران» قرار گرفتند، روزنامه «سرمایه» تحت مدیریت «حسین عبده تبریزی» دبیرکل سابق بورس اوراق بهادار تهران در دولت اصلاحات، که در زمان مدیریت وی در بازار سرمایه ایران، عده ای خاص از طریق کارگزاری در بورس به ثروت های کلان رسیدند، هدایت معنی دار نشریات وابسته به جریان اصلاحات در پروژه سیاه نمایی اپوزیسیون داخلی را بر عهده داشت.
«عبده تبریزی» پس از آنکه به دلیل فعالیت غیرشفاف و ایجاد اخلال در بورس و به سقوط کشاندن شاخص ها با هدف ضربه زدن به دولت عزل شد، با انتشار روزنامه سرمایه با مشی «اقتصاد آزاد» می کوشد راهبردها و تصمیم های سیاسی و اقتصادی عملکرد دولت نهم را سیاه جلوه دهد. وی که در جمع آوری امضا برای نامه های انتقادی اقتصاددانان و کارشناسان مخالف دولت به رئیس جمهور نقش مهمی داشته است، در زمستان 86 بانقض آشکار قانون مطبوعات، می کوشد اداره امور روزنامه «سرمایه» را به «علی خدابخش» سرمایه گذار و مدیر رسانه ای روزنامه ها و نشریاتی چون «خرداد»، «شرق»، «اعتماد» و «چلچراغ» و افراد تیم رسانه ای وی نظیر سعید لیلاز، محمد صادق جنان صفت، فرشاد مؤمنی بسپارد. خبرنگاران فعال در تحریریه «سرمایه» می گویند: «نخستین بار «علی خدابخش» را زمانی در کنار حسین عبده تبریزی دیده اند که او از سفر حج بازگشته بود و از همان شب زمزمه های ایجاد تغییرات بنیادی در روزنامه سرمایه به گوش رسید، اما کسی گمان نمی کرد عبده روزنامه سرمایه را به کسی انتقال دهد.»1 هرچند با روشنگری های صورت گرفته و برخی اقدامات پیشگیرانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبده تبریزی در انتقال آشکار و به زعم خود قانونی! تیم رسانه ای خاص به «سرمایه» ناکام می ماند، ولی ادبیات موهن و نامأنوس و آمارسازی ها و سیاه نمایی های هدف دار این روزنامه طرفدار لیبرال سرمایه داری افسارگسیخته، تحت مدیریت کارشناسان اقتصادی نظیر «سعید لیلاز» و «فرشاد مؤمنی» و شخص عبده تبریزی، در فاصله چند ماه به آغاز انتخابات ریاست جمهوری، که در ادامه تنها به تعدادی از نمونه های آن می پردازیم، نشان می دهد بی جهت نیست یک سال پیش از انتخابات دهم بحث واگذاری «سرمایه» به حلقه مدیریتی خدابخش مطرح می شود.
روزنامه «سرمایه» روز دوشنبه 14 اردیبهشت 1388 در اقدام غیرحرفه ای که در تاریخ مطبوعات کشور بی سابقه است، با چاپ سرمقاله ای جعلی، به سیاه نمایی و تخریب عملکرد و دستاوردهای دولت نهم می پردازد. «سرمایه» در این سرمقاله که به نام «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت دولت اصلاحات و نماینده «میرحسین موسوی» در انتخابات دهم، تحت عنوان «خودکفایی بنزین به چه قیمتی» در صفحه نخست به چاپ می رسد، اقدام دولت در تولید 48ساعته بنزین درصورت وقوع تحریم را غیراقتصادی و غیرکارشناسی! می خواند2.
این اقدام قابل تأمل تیم گردانندگان روزنامه «سرمایه» در غیرکارشناسی خواندن موفقیت دولت نهم که دوست و دشمن آن را ستایش می کنند، صدای زنگنه را نیز درآورد. وی روز سه شنبه 15 اردیبهشت 1388 با ارسال تکذیبیه ای به این روزنامه می نویسد: «آنچه به نام اینجانب در آن روزنامه درج شده است، به هیچ وجه نوشته اینجانب نبوده و نظرات مرا منعکس نمی کند.»
زنگنه در ادامه تکذیبیه خود نوشته است: «خبرنگار محترم آن روزنامه که با اینجانب تماس تلفنی گرفته و دراین خصوص اطلاعاتی از من خواستند، همین متن را با کمی تغییرات برای من خواندند. چندبار به ایشان تأکید کردم که این مطالب نظر خود شماست و به هیچ وجه چنین مطالبی را که مخلوطی از مطالب درست و نیز غیردقیق است تحت عنوان نظرات من منعکس نکنید که متأسفانه جای گلایه دارد که به رغم همه تاکیدات اینجانب باز چنین مطالبی غیردقیق به نام اینجانب در آن روزنامه آورده شده است.»3
این اقدام روزنامه «سرمایه» در روزهای بعد مجددا تکرار می شود. روز چهارشنبه، 23 اردیبهشت 1388 نیز «سرمایه» با انتشار به اصطلاح بیانیه ای از 75 جامعه شناس با حمله به رئیس جمهور مدعی می شود سیاست های فرهنگی و اجتماعی دولت نهم باعث افزایش گسست همبستگی اجتماعی و تضعیف شالوده های مدنی جامعه شده است. «سرمایه» در ادامه در اقدامی به دور از اخلاق حرفه ای از قول پروفسور «منوچهر آشتیانی» جامعه شناس می نویسد: «به این ترتیب من به این امضاکنندگان که سکوت صد ساله را شکستند و نسبت به معضلات و مسائل اجتماعی و سیاسی روز، اظهارنظر کردند، دست مریزاد می گویم. اگر این بیانیه به دست من می رسید، من هم امضا می کردم.»4
روز بعد پروفسور آشتیانی نقل قول منتشر شده در روزنامه «سرمایه» را تکذیب می کند. منوچهر آشتیانی در این خصوص در گفتگو با خبرگزاری ها می گوید: «خبرنگار این روزنامه با من تماس گرفت و گفت آیا شما بیانیه حمایت جامعه شناسان از مهندس موسوی را امضا می کنید، که من گفتم این بیانیه را نخوانده ام و در حمایت از آقای موسوی هم بیانیه ای امضا نمی کنم.»
دو تکذیبیه مذکور نشان می دهد که این روزنامه حامی کاندیدای اصلاح طلبان و مدعی قانون گرایی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود به هیچ وجه قانون، تقوا و حتی اخلاق حرفه ای را رعایت نمی کند.
جعل سرمقاله و نقل قول های دروغین از چهره های شناخته شده برای سیاه نمایی عملکرد وضع موجود، تنها بخشی از ماموریت روزنامه «سرمایه» در ماه های پیش از برگزاری انتخابات بود، روزنامه مذکور علاوه بر این اقدامات غیرقانونی و غیرحرفه ای که در جای خود قابل پیگیری است، تمام تلاش چند ماه اخیر خود را چه پیش از برگزاری انتخابات و چه پس از شکست تیم گرداننده آن در انتخابات معطوف به آمارسازی و دستکاری تعمدی در آمارهای رسمی کشور کرده است.
روز 16 اردیبهشت 1388 روزنامه «سرمایه» در تیتر اول خود به نقل از نماگرهای بانک مرکزی مدعی می شود، بدهی خارجی کشور در دولت نهم رشدی 35 درصدی داشته است و با تیتر بزرگ در سمت راست این روزنامه عبارت «افزایش 35 درصدی بدهی خارجی ایران» را درج می کند. این در حالیست که مستندات بانک مرکزی بیانگر دستکاری در ارقام مذکور توسط تیم گرداننده این روزنامه اجاره ای برای تخریب عملکرد دولت می باشد. در گزارش این روزنامه آمده است که براساس نماگرهای بانک مرکزی، بدهی خارجی قطعی ایران از 8/16 میلیارد دلار در پایان سال 83 به 7/22 میلیارد دلار در آذرماه 87 رسیده که 35 درصد رشد داشته است. این روزنامه با ارائه یک جدول ساختگی میزان بدهی خارجی قطعی کشور طی سال های 83 تا 86 را به ترتیب 8/16 میلیارد دلار، 2/24 میلیارد دلار، 5/23 میلیارد دلار و 6/28 میلیارد دلار اعلام می کند. این در حالی است که تنها ارقام مربوط به سال های 84 تا 87 با جدول نماگرهای بانک مرکزی مطابقت دارد و رقم سال 83 مربوط به دوران ریاست جمهوری «سیدمحمدخاتمی» در گزارش روزنامه مذکور دستکاری شده است. رقم واقعی سال 83 براساس جدول نماگرهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی، 23 میلیارد و 74 میلیون دلار بوده است. این دروغ آشکار و دستکاری جدول نماگرهای بانک مرکزی و کاهش بیش از هفت میلیارد دلاری بدهی خارجی ایران در دولت اصلاحات در حالی است که روزنامه «سرمایه» در کنار این مطلب در صفحه نخست روزنامه، با گذاشتن عکس «فرشاد مومنی» تیتر «سه سال است آمار نمی دهند» را برگزیده که در نوع خود با هدف دستکاری در ارائه آمارهای این روزنامه قابل تأمل است.
این دروغ گویی آشکار و گسترده در حالی در این روزنامه و جریانات موازی با آن صورت می گیرد که مسئولان «سرمایه» در مصاحبه ها و اظهارنظرهای خود دولت را به دروغ گویی و اتکا بر آمار جعلی متهم می کنند.
«حسین عبده تبریزی» روز چهارشنبه 23/2/88 در گفتگو با سایت «قلم نیوز» با متهم کردن دولت به حرکت های پوپولیستی و عوام گرایانه می گوید: «حرکت در بخش اقتصادی پوپولیستی است و مشکل این حرکت این است که با مردم صادق نیست و باید به طور مداوم با اتکا بر آمار جعلی به مردم دروغ بگوید.»
روز پنج شنبه 24 اردیبهشت 1388 جلسه ای تحت عنوان «حامیان میرحسین موسوی» متشکل از «حسین عبده تبریزی»، «بیژن نامدار زنگنه»، «عباس آخوندی» و «طهماسب مظاهری» و برخی دیگر از روزنامه نگاران اصلاح طلب در محل خانه کشاورز برگزار می شود5. در این نشست «طهماسب مظاهری» به رسانه ها توصیه می کند که برای ارائه اخبار رشد تورم از سه شاخص تورم نقطه به نقطه، تورم متوسط سالیانه و تورم هر ماه نسبت به ماه قبل استفاده کنند، هم چنین عبده تبریزی نیز با متهم کردن دولت نهم به ناکارآمدی و کارهای صرفا تبلیغاتی، «تورم» و «مشکل مسکن» را از موضوعاتی می خواند که می توان برای سیاه نمایی و انتقاد از دولت نهم روی آن ها کار کرد.
با همین رویکرد است که روزنامه تحت حمایت این مدیر سابق از بورس با پیشی گرفتن از سایر روزنامه های وابسته به برخی گروه های اصلاح طلب، به سیاه نمایی عملکرد اقتصادی دولت می نشیند و با مدیریت پنهان و آشکار افرادی چون «سعید لیلاز» و «فرشاد مومنی»، روزانه با درج اخبار نادرست و تیترهای بزرگ منفی و به اصطلاح سیاه در صفحه نخست خود، به حمایت از کاندیدای اصلاح طلبان و اپوزیسیون خارج از کشور و برخی از گروهک های مطرود نظیر «نهضت آزادی» می پردازد. به عنوان نمونه تنها کافی است به برخی از تیترهای صفحه نخست این روزنامه در فاصله اردیبهشت 88 تا پایان تیر 88 توجه شود.
تیترهای: «خودکفایی بنزین به چه قیمتی»، «چالش بنزین درون دولت»، «تهدید اشتغال صنعتی با سیاست های ناکارآمد»، «افزایش 35درصدی بدهی خارجی ایران»، «فرشاد مومنی: سه سال است آمار نمی دهند»، «فرشاد مومنی: تزریق اداره کشور با فریاد و غوغا ممکن نیست»، «مهرورزی در آستانه انتخابات»، «11/4 میلیون روستایی بیمه ندارند»، «رشد 168درصدی بودجه جاری»، «تورم 40درصدی اجرای طرح تحول اقتصادی»، «عبده تبریزی: نابسامانی بازار مسکن معلول سیاست پولی دولت نهم»، «تورم نتیجه بی اعتنایی دولت به هشدارهای اقتصاددانان»، «تاسف میرحسین از افزایش مشکلات روحی مردم»، «سهم 46درصدی دولت نهم در افزایش شاخص تورم»، «کاهش شاخص سلامت در دولت نهم»، «خرمن کشاورزی بر باد رفت»، «فرهنگ در اغما»، «خاتمی ساخت، احمدی نژاد افتتاح کرد!»، «دوبرابر شدن بهای کالاهای خوراکی، بهداشتی، اجاره و تحصیل»، «اشتغال زایی میرحسین 17، احمدی نژاد 5نفر!»، «افزایش نقدینگی احمدی نژاد 51درصد، میرحسین زیر یک درصد!»، «000/000/000 1دلار را به خزانه واریز کنید»، «پروژه دولت خاتمی در کارنامه دولت نهم ثبت شد»، «تجربه دولت نهم کافی نیست!»، «پیشواز بورس از میرحسین»، «عبدالله طالبی»، مدیرعامل سابق بانک پارسیان: منابع اقتصادی حیف و میل می شود»، «شب های پایتخت در تسخیر موج سبز»، «افزایش حداقل هزینه خانوار از 429 به 850هزار تومان»، «رای امید به آینده بهتر» تنها بخشی از تیترهای صفحه نخست «سرمایه در ماه اردیبهشت و خرداد تا پیش از برگزاری انتخابات است.
پس از برگزاری انتخابات و اعلام پیروزی قاطع دکتر محمود احمدی نژاد، «سرمایه در صفحه نخست با انتخاب تیتر برجسته»، «انتخاب دهم به روایت آمار وزارت کشور»6 تلاش می کند با تحت الشعاع قرار دادن عملکرد وزارت کشور و دیگر مجریان برگزاری انتخابات، با ایجاد تردید و سوال در ذهن مخاطب، دیدگاه های حزبی و سیاسی خود را به خوانندگان القا کند. در این خبر با بیان اینکه یافته های بررسی آمار اعلامی وزارت کشور پیرامون انتخابات حاوی نکات قابل توجهی است و وزارت کشور برخلاف سال های پیشین تنها به اعلام کلیات آماری بسنده کرده، ادعا شده است: «آماری رسمی و کامل از جزییات این انتخابات منتشر نکرده است.» سرمایه با زیر سوال بردن نتایج انتخابات به نقل از «عماد افروغ» آورده است: «نتایج اعلامی انتخابات به شدت غیرقابل باور بود.»
آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت تنها بخشی از عملکرد کارگزاران رسانه ای لیبرال سرمایه داری بود که در آینده ای نزدیک ان شاءالله ابعاد دیگر آن با جزئیات بیشتر مورد اشاره قرار می گیرد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- سایت آفتاب، دوشنبه 24 دی .1386
2-روزنامه سرمایه، دوشنبه، 14 اردیبهشت 1388، شماره 1002، صفحه 1.
3- روزنامه سرمایه. سه شنبه، 15 اردیبهشت .1388 شماره .1003 صفحه 1.
4- روزنامه سرمایه. چهارشنبه 23 اردیبهشت .1388 شماره .1010 صفحات 1 و .14
5- خبرگزاری ایسنا. 25/2/.1388
6-روزنامه سرمایه. چهارشنبه ، 27 خرداد 1388، شماره .1038

بابک اسماعیلی. عضو انجمن اقتصاددانان ایران.
روزنامه کیهان. چهارشنبه 14 مرداد 1388- شماره 19428. صفحه ١۴.
 

/ 2 نظر / 17 بازدید
سمیرا

/قسم به عشق دلم تنگ است!بيا وچاره کن اين غم را بيا بيا که حضورت را، به اشک شوق پذيرايم اسير غصه و غم ماندم، هزار بار ترا خواندم خدا کند که بيايي تو، تو اي تمام تمنّايم! زمان بي تو نشستن ها، به انتظار تو ماندنها کسي نديده که خاموشم، کسي نگفته شکيبايم تو راز خلوت رؤيايي، تو صبح روشن فردايي تو روح آبي دريايي، منم که عاشق دريايم هلال ماه خبر داده است، ز شهر فاصله ميآيي زشهر فاصله ميآيي، تو اي غزال غزل هايم دوباره زمزمه هاييسبز، زبان ذهن مرا وا کرد به گوش پنجره پيچيده است، سرود خلوت رؤيايم قسم به حرمت بيداري، به حق عشق و وفاداري جوانه ميزند از شادي، دوبال سبز تولاّيم نسيم خوش خبري آمد، پيام سبز ترا آورد براي باور ديدارت، به سمت پنجره ميآيم/ اللهم عجل لولیک الفرج

سمیرا

سلام عیدتونو تبریک میگم. می خواستم خدوتتون عرض کنم من دیگه با نام نسیم رها کامنت نمیذارم با همون نام خودم میذارم تشکر..