ارزیابی برنامه های تیم اقتصادی دولت دهم- بخش چهارم

وزارت صنایع و مقابله با تحریم و بحران اقتصاد جهانی
بابک اسماعیلی. عضو انجمن اقتصاددانان ایران


وزارت صنایع و معادن به عنوان یکی از وزارتخانه های تصمیم ساز و سیاستگذار اقتصادی کشور، نقش ممتازی در توسعه صنعتی بر عهده دارد. پیمودن مسیر دستیابی به اهداف بلند سند چشم انداز ایران 1404 نیازمند همراهی و همگامی تمامی دستگاهها و وزارتخانه ها می باشد. در این میان نقش وزارت صنایع و معادن جمهوری اسلامی به عنوان متولی بخش صنعتی و تا اندازه ای تولیدی کشور بسیار سرنوشت ساز است که در این زمینه با توجه به ارائه رئوس برنامه های کاری وزیر پیشنهادی صنایع می توان به مواردی کوتاه اظهار داشت:
1- اگرچه بحران و رکود فراگیر اقتصاد جهانی، ایران را آنچنان تحت تاثیر قرار نداده است که مانند بسیاری از کشورها زنگ خطر بحران در کشورمان به صدا درآید، اما شرایط اقتصادی جهان و تجربیات پیش رو به ما حکم می کند تا برای مصونیت از اثرات بحران از هم اکنون برنامه ای آماده برای برون رفت از بحران پیش رو داشته باشیم. بنابر گزارش های رسمی وزارت کار، بیش از 1417 واحد تولیدی کشورمان گرفتار مشکلات مالی شده اند که سرنوشت حدود 600 هزار کارگر مشغول به کار آنان بستگی به اقدامات مقامات وزارتخانه هایی چون صنایع دارد. اگرچه تشکیل کارگروه حمایت از تولید و تهیه و تدوین بسته حمایتی تولید در این راستا اقدامی مناسب ارزیابی می شود، اما تاکنون اقدام مناسبی در این خصوص انجام نشده و صنایعی چون نساجی، کیف و کفش و نظایر آن در آستانه بحران قرار دارند. یکی از حیاتی ترین مسائلی که میهمان بعدی خیابان سمیه باید آن را مورد توجه و پیگیری آنی قرار دهد، مشکلات این واحدها و بدهی تخمینی 13 هزار میلیاردتومانی این واحدهای آسیب دیده به نظام بانکی است که با توجه به محدودیت های بانک مرکزی در اعطای تسهیلات به منظور مهار رشد نقدینگی و تورم، وزارت صنایع باید چاره ای بیندیشد. تصمیم های پیشین این وزارتخانه در استمهال بدهی و جرایم دیرکرد این واحدها در سال های اخیر نه تنها موثر نبوده، بلکه مشکلات در این بنگاهها را در سطحی وسیع تر گسترش داده است.
2- یکی از جدی ترین چالش های پیش روی وزیر صنایع دولت دهم، موضوع داغ بحران در صنایع خودروسازی کشور است. وضعیت فعلی این صنعت پرحاشیه در یکی دو سال اخیر شرایط خاصی به خود گرفته و بحران مالی و رکود اقتصادی جهانی به شکلی غیرقابل انکار آن را متاثر ساخته است.
در همین راستا یکی از بزرگترین شرکت های خودروسازی ایران در این سال ها با چالش های فراوانی مواجه بوده و کمک های دولتی به آن سبب شده تا برخلاف مسیر و روح اصل 44 قانون اساسی، خودروسازان ایرانی به جای حرکت در مسیر خصوصی سازی در مسیر دولتی شدن قدم بردارند. در این ارتباط جدا از موضوع خصوصی شدن و یا دولتی ماندن صنعت خودرو، وزیر صنایع کابینه دهم باید راهکاری اصولی مدون در خصوص رفع مشکلات این صنعت بیابد.
3- کمبود نقدینگی، واردات گسترده و بی هدف، ضعف مدیریت و فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات از عمده ترین مشکلات حال حاضر صنایع کشورمان است که با گسترش بحران در کشورهای مختلف این مشکلات ابعادی چندگانه به خود یافته است. وزارت صنایع می تواند با اتخاذ تدابیری چون تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در صنایعی که وابستگی ارزی ندارد و تامین نیازهای ارزی در صنایع دیگر کمی از مشکلات موجود در صنایع را کاهش دهد. در عین حال این وزارتخانه می بایست ضمن رایزنی با مراجع ذیصلاح، جلوی واردات برخی محصولات که در تولید آن ها از مزیت برخورداریم همانند فولاد، که در برخی مقاطع از کشورهایی چون اوکراین، چین و قزاقستان توسط مافیای این صنعت و با کیفیتی بسیار نازل وارد می شود، جلوگیری کند. در این راستا هماهنگی این وزارتخانه در تعیین تعرفه صادرات و واردات با وزارتخانه بازرگانی از مسائل راهگشایی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دادن رای اعتماد به وزرای صنایع و معادن و بازرگانی باید بدان توجه کنند.
4- سیاست وزارت صنایع و معادن دولت دهم باید در حمایت از طرح های اولویت داری باشد که زنجیره تولید آن در کشور کامل نیست. از سوی دیگر این وزارتخانه باید با حفظ روند تولید در کشور، افزایش بهره وری و فرهنگ سازی استفاده از کالای داخلی، با تمام توان از تولید داخلی حمایت کند. اجرایی شدن مفاد قانون اصل 44 در حوزه صنعت و معدن یکی دیگر از برنامه های راهبردی است که وزیر صنایع باید به طور جدی مورد توجه قرار دهد.
امید است نمایندگان مجلس شورای اسلامی با واکاوی و بررسی عالمانه برنامه های وزیر پیشنهادی صنایع و معادن دولت دهم، روند توسعه صنعتی کشور در راستای برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز را سرعت بیشتری بخشند.

لینک مقاله در روزنامه کیهان. دوشنبه 9 شهریور 1388- شماره 19450. صفحه 4.
 

/ 1 نظر / 23 بازدید
Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.