ردپای سرمایه داری افسارگسیخته در برخی رنگین نامه ها

این روزها که با گسترش دامنه بحران اقتصاد جهانی، بزرگان نظام لیبرال سرمایه داری غرب و کاپیتالیسم، زبان به اعتراف گشوده و اذعان می کنند قبله گاه کاپیتالیسم به جای شفا دادن، اقتصاد جهانی را کور ساخته است، ردپای آشکار سرمایه داری افسارگسیخته در برخی رنگین نامه های اقتصادی کشور قابل تامل است.
در میان این رنگین نامه های اقتصادی، نگاهی به عملکرد یکی از نشریات برخی واقعیات تلخ را بازگو می سازد.
این نشریه اقتصادی که در گذشته ای نه چندان دور با ترسیم چهره ای کاذب از سرمایه گذاری در دوبی و دیگر شیخ نشین های عربی، نقش غیرقابل انکاری در خروج و از بین رفتن سرمایه های ایرانی در دوبی و دیگر مناطق داشت، در کارنامه خود حمایت از مفسدان بزرگ اقتصادی از جمله شهرام جزایری و... را نیز دارد و از ارتباط معناداری با سفارت خانه کشورهای خارجی در ایران برخوردار است.
در حالیکه هنوز خاطره تلخ چاپ عکس رنگی رهبر جنایتکار گروهک تروریستی منافقین در صفحه اول این نشریه در سال 1382 از یادها نرفته، واکاوی ردپای مفسدان اقتصادی نظیر شهرام جزایری و تلاش این رنگین نامه برای آزادی وی از زندان، بیانگر نهادینه کردن تلاشهایی است که در حمایت از برخی جریانات خاص صورت می پذیرد.
چندی پیش روزنامه کیهان با افشاگری زد و بندهای پنهان برای آزادی شهرام جزایری و مسئولیت شناسی معاون اول قوه قضائیه در جلوگیری از آزادی غیرقانونی این مفسد اقتصادی، به باند مافیایی کشف نشده ای اشاره کرد.
در همین راستا مطالعه تنها چند شماره ازاین نشریه تردیدی باقی نمی گذارد که چگونه با حمایت، پشتیبانی رسانه ای به همسویی با آن پرداخته است.
این نشریه در تاریخ 25 آذرماه سال گذشته با اختصاص یک صفحه کامل به شهرام جزایری و با گذاشتن عکسی مظلومانه از چهره وی، مصاحبه مفصلی با همسر جدید این مفسد اقتصادی را به چاپ رسانید و در تیتر بزرگ خود این جمله از همسر جزایری را برجسته ساخت که «آرزو دارم هنگام تولد فرزندمان، شهرام پیش ما باشد.»
یک ماه بعد و در اقدامی هماهنگ در تاریخ 24دی 1387، باردیگر این روزنامه یک صفحه کامل خود را به این موضوع اختصاص دادو در مصاحبه مفصلی با سرگروه وکلای شهرام جزایری به تطهیر عملکرد اقتصادی جزایری پرداخت و این سخنان وکیل وی را به عنوان تیتر صفحه خود برگزید که «عملکرد اقتصادی شهرام جزایری ابهامی نداشت!» وی مدعی شد نامبرده در اثر برگشت و تسویه زودتر از موعد مقرر 91 میلیون دلار ارز صادراتی، میلیون ها دلار ارز تشویقی را تحت عنوان جایزه خوش حسابی دریافت کرده است.
البته خوش خدمتی های این نشریه اقتصادی به شهرام جزایری ختم نمی شود و طیف بزرگی از سرمایه داران را که عملکرد اقتصادی روشنی ندارند شامل می شود. حمایت از سرمایه داران فرقه ضاله بهائیت، تبلیغات چشمگیر سرمایه گذاری در کشورهای خارجی و رواج مصرف گرایی را باید از دیگر خدمات این نشریه و مدیریت آن نام برد.
نگاهی کوتاه به سابقه مطبوعاتی و عملیاتی مدیریت این نشریه اقتصادی نیز خالی از لطف نیست.
سردبیر این رنگین نامه اقتصادی، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ارتباط با گروه گلسرخی از سوی ساواک دستگیر و بعدها به خدمت رژیم ستم شاهی درمی آید، در جریان دفاعیات خود در دادگاه به چکمه بوسی محمدرضا پهلوی پرداخته و وی را پدر معنوی خود و نوردیده ملت ایران خوانده و پیوستنش به گلسرخی را اقدامی نابخردانه دانسته و اظهار ندامت می کند.
وی در آخرین دفاعیاتش در دادگاه تجدیدنظر نظامی در دی ماه 1352، مردم را فدایی شاه معرفی می کند و ادعا می کند که آنان اسیرانی بوده اند که به دست خاندان پهلوی از قید ظلم و ستم آزاد شده اند. گذشت و افکار شاه را عالم گیر و شهره آفاق می داند.نامبرده پس از پیروزی انقلاب نیز در موضعی ضدانقلابی و با هماهنگی دوستان رستاخیزی خود، هفته نامه ای را با نام «جمهوری» و با گرایش حمایت از جریانات وابسته به آمریکا و با مشی افراطی منتشر می کند.
وی که همکار رسانه های بیگانه ای چون رادیو فرانسه و بی بی سی و نشریات زنجیره ای بوده و پیش از این سردبیری یک نشریه اقتصادی را نیز در کارنامه خود دارد، به اجاره دادن و اجاره گرفتن مطبوعات معروف است!
پس از چاپ عکس سرکرده گروهک تروریستی منافقین در صفحه اول نشریه در سال 82 ، سازمان تروریستی منافقین با صدور بیانیه ای ضمن قدردانی از این عملکرد ضدمیهنی گردانندگان این روزنامه، خواستار تلاش های بین المللی برای آزادی آنها و رفع توقیف از این روزنامه می شود.

بابک اسماعیلی - عضو انجمن اقتصاددانان ایران
روزنامه کیهان - دوشنبه هفتم اردیبهشت ماه 1388- شماره 19346

/ 3 نظر / 25 بازدید
رضاپارسی پور

سلام دوست عزیز... باغ باران دعوتی. منتظر و ممنونتم. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

هانیه

سلام. ببخشید نظری که گذاشتم برای یه وبلاگ دیگه بود که یه پست انتخاباتی گذاشته بود! اشتباهی برای شما ارسال شد. شما انتخاباتی نمی‌نویسید؟

آرش فهیم

سلام . از مطالعه مطالب جالب شما بهره مند می شوم.