خانه های رویایی با وعده های پوشالی

پایان ناگهانی یک رویا
    اواخر تابستان 2008 میلادی امیر دوبی در یک نمایشگاه ساختمانی از طرح «باغ جمیره» پرده برداشت باغ مجللی که به گفته وی قرار بود «ونیز خلیج فارس» باشد. این باغ شامل مجمع الجزایری مرکب از آسمان خراش های متعدد، بوستان ها کانال های عجیب مصنوعی باشد که بخشی از آن در خشکی و بخشی دیگر در دریا قرار گیرد. برآورد اولیه ساخت «باغ جمیره» 70 میلیارد دلار بود و 8 کشتی بزرگ اقیانوس پیما مامور آوردن خاک و سنگ و تخلیه آن در محلی شده بودند که برای ساخت این باغ در نظر گرفته شده بود. این کار چند ماهی ادامه یافت تا عاقبت با پدیدار شدن آثار مخرب بحران در کشوری که بیشترین پیوند مالی با نظام سرمایه داری غرب را داشت، در ماه نوامبر 2008 به طور کامل متوقف شد. البته این تنها پروژه ای نبود که با ورود سونامی بحران به مرکز تجارت خلیج فارس متوقف و یا به حالت تعلیق درآمد.
    پروژه «برج نخیل» نیز از جمله پروژه هایی است که به دلیل مشکلات مالی بسیاری از کارگران خود را اخراج کرده و عملااین پروژه یعنی ساخت جزایر مصنوعی در یک سال اخیر متوقف شده است.
    مجری این پروژه قصد ساختن سه جزیره به شکل نخل با شعار مکانی بی نقص برای دور شدن از دنیا را داشت که یکی از آنها با جزایر کوچک دیگر محاصره می شد. این پروژه 20 میلیارد دلاری که تاکنون برای ساخت آن 65/1 میلیارد متر مکعب ماسه و 87 میلیون تن صخره جابه جا شده است، قرار بود طول سواحل امارات را از 60 کیلومتر فعلی به 1200 کیلومتر افزایش دهد.
    اما این پروژه های وسوسه کننده که بسیاری از اشخاص سرشناس از اقصی نقاط جهان را نیز به سوی خود کشانده بود تا همانند دیوید بکهام، فوتبالیست مشهور انگلیسی، ویلاهای این جزیره را قبل از ساخت پیش خرید کنند، متوقف شد و برخی اخبار از غرق شدن تدریجی آن ها خبر می دهند.
    البته اثرات مخرب بحران مالی دوبی تنها محدود به این امیرنشین نمی شود و سایر امیرنشین های فدراسیون امارات و دیگر کشورهای عربی منطقه خلیج فارس را نیز دربرمی گیرد که شدیداً از آن متاثر شده اند.
    
    معاوضه، ترفند جدید دلالان مسکن دوبی
    پس از آنکه دلالان مسکن دوبی در فاصله سالهای 2005 تا 2007 در دوبی با طرح پیش فروش «خانه های رویایی» که اساساً فروش ملک وجود خارجی نداشت و تنها بر روی کاغذ معامله می شد، توانستند مقادیر زیادی سرمایه خارجی را وارد امارات کنند، پس از بحران مالی و رکود فراگیر در این بخش، خواب تازه ای برای سرمایه گذاران و مالباختگان در دوبی دیده اند. بر مبنای این طرح جدید دلالان مسکن دوبی که به طرح معاوضه ملک شهرت یافته است. این روزها از سوی برخی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان (لس آنجلس) به شدت تبلیغ می شود، خانه های افرادی که در سالهای اخیر به آنها فروخته شده و هرگز ساخته نشده با قیمتی نازل پس گرفته می شود و در ازای آن یک واحد مسکونی در حال ساخت با قیمتی بالابه افراد واگذار می شود این طرح که از آن به عنوان بازی جدید آژانس های مسکن در دوبی یاد می شود، گرچه به ظاهر افرادی را که در سالهای اوج رونق مسکن در دوبی پش خرید کرده بودند، کمک می کند اما با کمی دقت درمی یابیم که در واقع آنان را از چاله ورشکستگی به چاه بزرگ تری رهنمون می کند که در آن نه تنها ضرر سرمایه چند سال خوابیده فرد جبران نمی شود بلکه شخص معاوضه کننده باید برای خانه دار شدن در پروژه جدید مجدداً هزینه های سنگینی بپردازد.
    دلالان مسکن دوبی در این طرح خود بازیرکی شعار «رهایی از دعاوی حقوقی برای زنده کردن پول از دست رفته» را مطرح می کنند. در این تبلیغات دروغین گفته می شود پیگیری حقوقی فرار سازنده ها از تحویل واحدها ممکن است بیش از یکسال به طول بینجامد اما با معاوضه ملک مشکل دار با یک واحد مسکونی بدون عیب و ایراد! می توان این سرمایه های از دست رفته را بدون دعاوی حقوقی احیا کرد.
    به نظر می رسد دلالان این بار قصد دارند با این ترفند جدید علاوه بر رهایی خود از مشکلات مالی دوران رکود، مانع از اقامه دعوی از سوی خریداران شوند و از سوی دیگر روند مهاجرت از دوبی که شدت بیشتری یافته را معکوس سازند. این در حالی است که بخش عمده ای از سرمایه دارهای خارجی در این امیرنشین در فکر تبدیل ملک و مستغلات خود به دلار و فرار از این منطقه بحران زده هستند به طوریکه گفته می شود روزانه صدها سرمایه گذار خارجی با رها کردن اتومبیل های خود در فرودگاههای این کشور از امارات می گریزند.
    
    رونق اقتصاد امارات با سرمایه ایرانیان
    امارات متحده عربی بزرگترین شریک تجاری ایران محسوب می شود. بنابر آمارهای رسمی موجود این کشور در چند سال اخیر علاوه بر تامین بخش زیادی از کالاهای مورد نیاز ایران، سهم بزرگی در کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران دارد.
    از سوی دیگر در حالی که جمعیت این کشور کوچک عربی تنها 4/1میلیون نفر است. بیش از 460هزار ایرانی 10درصد جمعیت این کشور در امارت های مختلف این سرزمین حضور دارند و 10هزار شرکت ایرانی یا شرکتهایی که ایرانیان در آنها سهم دارند در این کشور فعالیت می کنند.
    بنابر گزارش گمرک امارات متحده عربی تنها در سال 2007 میلادی 2700 شرکت ایرانی در دوبی تاسیس و ثبت شده است و 8100 شرکت ایرانی- اماراتی نیز در این کشور مشغول به فعالیت هستند. بیش از یک هزار شرکت نیز در امارات وجود دارند که بخشی از سهم آنها متعلق به ایرانیان است.
    بنابر آمارهای موجود در سال 2007 میلادی بیش از 300میلیارد دلار سرمایه ایرانی در امارات متحده عربی وجود داشت که این سرمایه عظیم علاوه بر ایجاد هزاران فرصت شغلی، درآمد کلانی برای این شیخ نشین ایجاد کرده بود.
    اما با سرایت بحران اقتصاد جهانی به امارات که از بانک های آمریکایی و با ترکیدن حباب قیمت املاک و در نتیجه بازنگشتن وام های داده شده در این بخش شروع شد، روند خروج سرمایه های ایرانیان از امارات شدت یافت به طوریکه برآورد می شود در ماههای اخیر، بیش از یک سوم سرمایه های ایرانیان از دوبی خارج و به ایران بازگشته است. در این خصوص خبرگزاری رسمی د.پ. آلمان در گزارشی ویژه اعلام کرد: کارشناسان اقتصادی معتقدند از زمان ترکیدن حباب قیمت املاک و بروز بحران مالی و اقتصادی در دوبی 30درصد از بازرگانان و سرمایه داران ایرانی دست از فعالیت در این امیرنشین برداشته و به ایران بازگشته اند. به گفته این خبرگزاری ایرانیان بسیاری به امید کسب سود بادآورده و دریافت اجازه اقامت، سرمایه های خود را به این سرزمین منتقل کرده بودند، اما هم پول خود را از دست داده اند و هم دریافته اند که دریافت اقامت به دلیل داشتن ملک شایعه ای بیش نیست.
    علاوه بر این سرمایه های ایرانی که باعث رونق اقتصادی امارات در طی سالهای گذشته شده است، رابطه تجاری کشورمان با این شیخ نشین نیز تاثیر بسیاری بر اقتصاد امارات داشته است.
    در سال 2007 میلادی ارزش صادراتی امارات به ایران با 33/4درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به 35/94 میلیارد درهم رسید. در همین سال، دیگر بازارهای بزرگ صادراتی امارات کشورهای عربستان سعودی و قطر بودند که هر یک به ترتیب 31میلیارد در هم و 28میلیارد درهم از کالاهای تولیدی امارات را وارد کردند.
    در این سال ارزش صادرات ایران به امارات حدود 4میلیارد درهم بوده است که نسبت به سال 2002 میلادی حدود 3برابر شده است. در سال 2002 میلادی ارزش صادراتی امارات به ایران برابر با 11میلیارد درهم بود.
    به گزارش سفارت ایران در کشور امارات در سال 1385 که در مارس سال 2007 میلادی پایان یافت، ارزش تجارت دو جانبه ایران و امارات 11/7میلیارد دلار آمریکا بود. در این سال ارزش واردات ایران از امارات معادل 9/2میلیارد دلار آمریکا و ارزش صادرات ایران به امارات حدود 2/5میلیارد دلار آمریکا بود. سفارت ایران در این کشور پیش بینی می کند در سال 1386 ارزش تجارت دو جانبه ایران و امارات به 14میلیارد دلار آمریکا برسد.
    اتاق بازرگانی امارات نیز با تایید این مطلب که ایران یکی از شرکای بزرگ تجاری امارات است، اعلام کرد ارزش صادرات غیرنفتی امارات به ایران در سال 2007 میلادی نسبت به سال قبل از آن 33/4 درصد رشد داشته است. در سال 2006 میلادی ارزش صادرات امارات به ایران برابر با 7/3 میلیارد دلار آمریکا بود. روند رشد ارزش صادراتی امارات به ایران هر ساله افزایش یافته است، اما یکی از دلایل رشد ارزش صادراتی امارات به ایران افزایش قیمت کالاهایی است که از طریق امارات به ایران صادرات مجدد می شود.
    به گزارش گمرک دوبی در سال 2006 میلادی ارزش صادرات امارات به ایران برابر با 25 میلیارد درهم و در سال 2007 میلادی بیشتر از 35 میلیارد درهم بود. این درحالی است که در سال 2006 میلادی ارزش واردات کالااز ایران معادل 3/2 میلیارد درهم و در سال 2007 میلادی معادل 4 میلیارد درهم بوده است.
    
    سرابی به نام دوبی و خیال باطل سرمایه گذاران ایرانی
    تبلیغات گسترده شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و برخی نشریات اقتصادی داخلی و وعده های دروغین اعطای ویزا و اقامت دائم در دوبی سبب شد تا بسیاری از ایرانیان علاقه مند به سرمایه گذاری با انتقال دارائی های خود به این امیرنشین، سفره اعراب آمریکایی در دوبی را رنگین سازند و دوبی را از یک بندر عربی کوچک در مدت کمتر از ده سال به یک شهر مدرن و پیشرفته تبدیل کنند.
    فراگیر شدن این تبلیغات سبب شد تا بسیاری از ایرانیان مقیم کشورهای حوزه خلیج فارس و بسیاری از ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز اقدام به خروج سرمایه های خود از دیگر کشورها و سرمایه گذاری در دوبی کنند. این ایرانیان خوش نشین، با جمع آوری سال ها اندوخته و سرمایه خویش و با گرفتن وام های کلان از بانک ها وارد سرمایه گذاری در خریدوفروش مسکن و ملک و ویلادر امارات و خصوصا در امیرنشین دوبی کردند غافل از اینکه رکود و بحران اقتصادی، سرمایه گذاری در دوبی را چون قطعه یخی در مقابل آفتاب قرار داده است.
    میزان فرار سرمایه از ایران جاری شدن آن به سمت امارات به اندازه ای بود که روزنامه الاتحاد چاپ ابوظبی در سال 1385 در گزارشی نوشت: «بهترین مکان برای سرمایه گذاری در خاورمیانه، سرمایه گذاری در امارات است که در چند ماه گذشته ایرانیان سهم زیادی در آن داشتند و در امر مسکن سرمایه گذاری کردند و حتی اخیرا به بازارهای مالی دوبی و ابوظبی نیز هجوم آورده و در امر مسکن و ساخت و ساز، ایرانیان بیشتر از دیگر اتباع کشورها در امارات سرمایه گذاری کرده اند.»
    این روزنامه اماراتی در ادامه افزود: «هرگاه ایرانیان بر خط افق نگاهی به کشورها کنند، دوبی را بهترین جایگاه می بینند. شهری که در آن آزادی اقتصادی و اجتماعی وجود دارد.»
    تلویزیون امارات نیز در گزارشی اعلام کرد تا پایان سه ماهه نخست سال 2008 میلادی مبلغ 200 میلیارد دلار از سوی 400 هزار ایرانی در دوبی سرمایه گذاری شده است. که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری میلادی، سرمایه گذاری ایرانیان در دوبی از مرز 300 میلیارد دلار بگذرد.
    
    پایان دوران طلایی ایرانیان
    چند ماه پیش نشریه «اشپیگل» در مطلبی نوشت: «کسی که در سال 2003 پانصدهزار یورو برای یک ویلای لوکس جزیره نخل پرداخت، در تابستان سال گذشته می توانست 2 میلیون و 500 هزار یورو بابت آن دریافت کند.» هزاران ایرانی نیز توانستند با معاملات قولنامه ای، در بازار مستغلات دوبی به سودهای کلان دست یابند. اما از تابستان امسال، سیر نزولی قیمت ها آغاز شد و آن ها نیز به تدریج خطر ورشکستگی را لمس کردند.»
    یک بازرگان 43 ساله ایرانی در گفتگو با خبرگزاری رویترز می گوید: «همه پس انداز خانواده ام را در املاک دوبی سرمایه گذاری کردم. حالاچطور می توانم به خانواده ام بگویم که اشتباه کردم و همه پولمان از دست رفت؟»
    مسئول یکی از بنگاه های املاک در دوبی می گوید: تبلیغ برخی بنگاه ها در ارتباط با دریافت اجازه اقامت در صورت خرید ملک در امارات صحت ندارد، ولی بنگاه ها این امر را از خریداران خود پنهان می کنند.
    وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: در سال های گذشته در مواردی امکان خرید ملک و اجازه اقامت در امارات امکان پذیر بود، ولی چند سالی است که این قانون فسخ شده است.
    به گفته این منبع، افرادی که اقدام به خرید ملک در امارات می کنند تنها سالی چند روز می توانند از واحد خریداری شده در این کشور استفاده کنند و اجازه اقامت دایم به آنان داده نمی شود.
    
    یکی از شهروندان ایرانی مقیم دوبی می گوید:
    حدود هفت ماه پیش برحسب اتفاق شبکه... را تماشا می کردم که با مدیر املاک... مصاحبه می کرد. وی با وقاحت تمام اخبار ورشکستگی و بحران در دوبی را تکذیب می کرد و ادعا می کرد که شایعه است. نکته جالب توجه در صحبت وی تکرار دریافت اجازه اقامت دائم بود که مرتب آن را تکرار می کرد. وی می گفت با شماره های پائین صفحه که یکی متعلق به دوبی و دیگری تهران است تماس بگیرید و مشکلات خود را با مشاورین ما در میان بگذارید تا آنها شما را راهنمایی کنند. من به شماره دوبی زنگ زدم و خانمی گوشی را برداشت. از او راجع به اقامت دائم سوال کردم که این خانم گفت ما مجوز قانونی از حکومت دوبی داریم که هر کسی از املاک ... بخرد اقامت دائم به او داده می شود. وقتی به این خانم مشاور گفتم که چند روز پیش رئیس پلیس دوبی در مصاحبه با شبکه العربیه گفت اقامت تنها برای کسانی است که از شرکتهای «النخیل» و «اعمار» خانه بخرند و آن هم تنها اقامت 6ماهه، و این پرسش را مطرح کردم که چگونه شما اقامت دائم می دهید، جواب تلفن مرا نداد و تلفن را قطع کرد.
    
    یکی از ایرانیان مقیم در امارات که مشاور اقتصادی منطقه آزاد «جبل علی امارات» است می گوید:
    «چند ماه قبل پیش از شدت یافتن بحران اقتصادی 200میلیارد دلار توسط سرمایه گذاران از امارات خارج شد. وی افزود: در حال حاضر اکثر پروژه های ساختمانی در امارات متوقف شده است و اجاره دستگاه ها و لوازم و ماشین آلات ساختمانی تا یک چهارم قیمت کاهش پیدا کرده است، خیلی ها امارات را ترک کردند و ماشین ها را در پارکینگ فرودگاه گذاشته اند.»
    وی می افزاید:
    فروش واحدهای مسکونی در دوبی با تبلیغات اعطای مجوز اقامت باعث شد تا تعدادی از ایرانیان به خرید این واحدهای مسکونی مبادرت ورزند در حالی که مجوز اقامت فقط برای زندگی بود و مجوز کار به افراد اعطا نمی شد بنابراین اگر کسی 6ماه دور از امارات بود، اقامتش باطل می شد و خانواده فرد مشمول مجوز اقامت یعنی دختر تا ازدواج و پسر تا 18 سال مشمول مجوز اقامت می شدند. نکته دیگر در فروش واحدهای مسکونی این بود که قراردادها یک طرفه بود و به نفع مالک بود، هزینه شارژ واحدهای مسکونی آن قدر زیاد بود که برای یک واحد آپارتمان 200متری بعضا تا 800هزار تومان در ماه شارژ می گرفتند. وی در ادامه افزود: در بعضی از شرکت های ساختمانی تا 85درصد واحدهای مسکونی به ایرانیان فروخته شد، اما الان شرایط وام دادن سخت شده است و روزانه به طور متوسط 1500 ویزای کار در امارات باطل می شود.
    این در حالی است که با گذشت یک سال از آغاز بحران در دوبی، شبکه های ماهواره ای فارسی زبان موسوم به شبکه های لس آنجلسی تحت تاثیر بحران و چالش شدید اقتصادی حاکم بر بخش مسکن و ساخت و ساز با بحران آگهی تبلیغاتی مواجه شده اند و بسیاری از آنها در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.
    
    بهائیان و کلاهبرداری 215 میلیاردی از ایرانیان در دوبی
    یک شرکت برج سازی متعلق به بهاییان در امارات متحده عربی با یک کلاهبرداری بی سابقه به مبلغ دوهزار و 150 میلیارد ریال از ایرانیانی که برای خرید ملک در دبی سرمایه گذاری کرده بودند، کلاهبرداری کرد.
    به گزارش خبرگزاری موج، چند سال پیش از بروز بحران مالی در دوبی شرکت ریلاینس که متعلق به دو بهایی به نام های «فرهنگ رهاوی» و «الهام ثابتی فر» است در پی پیش فروش 22 برج کامل با 60درصد قیمت مبلغ 724 میلیون درهم (برابر یک هزار و 950 میلیارد ریال) از ایرانیان پول می گیرد.
    پس از گذشت حدود دو سال مشخص می شود این شرکت نه فقط هنوز برجی نساخته بلکه حتی زمین برای ساخت برج هم تحویل نگرفته است.
    همچنین این شرکت با فروش دو پروژه آلمانی و اماراتی به نام های سیلور استار و المهارا مبلغ 75 میلیون درهم (معادل 200میلیارد ریال) از ایرانیان خواستار خرید ملک، پول دریافت می کند.
    «فرهنگ رهاوی» که ملیت ایرانی دارد و با گذرنامه آمریکایی سفر می کند چندی پیش با هدف تشکیل یک انجمن دفاع از فرقه ضاله بهاییت به دبی سفر می کند.
    او که مدتی قبل پس از چند کلاهبرداری از ایران گریخته بود با الهام ثابتی (همسر سابق دکتر محبوبی رئیس جامعه فرقه ضاله بهاییت دبی) ازدواج می کند و با شرکتی به نام ریلاینس وارد بازار خرید و فروش ملک در دبی می شود.
    این شرکت در پی فروش غیرقانونی 22 برج کامل در دو پروژه اماراتی و آلمانی مبلغ دو هزار و 150 میلیارد ریال از ایرانیان دریافت می کند.
    گفته می شود از مجموع این مبلغ حدود یک هزار و 110میلیارد ریال (112 میلیون دلار) از امارات خارج و به آمریکا منتقل شده است.
    خریداران معتقدند پولهایشان توسط فردی بنام پژمان ریاضتی (که گفته می شود او نیز بهایی است) از ایران خارج و به امارات و سپس ایالات متحده آمریکا منتقل شده است.
    مالباختگان ایرانی هنوز پس از گذشت ماهها در مراجعه به دادگاه های امارات، موفق به گشایش پرونده نشده اند و همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند. چند شرکت بزرگ املاک ایرانی در دبی نیز که با این شرکت معاملاتی داشته اند در حال حاضر نتوانسته اند با صاحبان شرکت ریلاینس ارتباط برقرار کنند.

لینک خبر در روزنامه کیهان. چهارشنبه 8 مهر 1388- شماره 19475. صفحات ١ و ۶.

لینک خبر در خبرگزاری فارس


 

/ 0 نظر / 29 بازدید