بازتاب گسترده مقاله «پشت پرده سه هزار و 417 تیتر سیاه»

انتشار یادداشت «پشت پرده سه هزار و 417 تیتر سیاه» توسط بابک اسماعیلی در مورخ 13 مرداد 1388 در «روزنامه کیهان» بازتاب گسترده ای را در پی داشت. در این نوشتار، به پدیده «کلاهبرداری های مطبوعاتی» و «شارلاتانیزم سیاسی» پرداخته شد و گزارشی از «نیمه پنهان» فعالیتهای روزنامه «فرهنگ آشتی» منتشر گشت. در آن یادداشت، هویت فردی چند چهره به نام «محمد مهدی امامی ناصری» بازکاوی و یکی از شیوه های وی برای کلاهبرداری مطبوعاتی افشا شد. «ناصری امامی» که اکنون خود را رییس شورای سیاستگذاری روزنامه «فرهنگ آشتی» معرفی می کند، با چندین شناسنامه متفاوت، همچنین استفاده از شگردهای پیچیده «فریب و کلاهبرداری جعل عنوان» در میان شخصیت ها و محافل سیاسی و فرهنگی نفوذ کرده و از رهگذر عملیات فریب، هر بار با حذف بخشی از نام و یا فامیل خود و به عبارتی «جعل هویت» برخی سازمان ها و شخصیت های حقوقی و حقیقی را فریب داده است. تا جاییکه فضا را چنان برای خود فراهم می دید که حتی قصد کاندیداتوری مجلس هشتم شورای اسلامی را داشت و با خرج هزینه های کلان کوشید تا به عنوان «نمایندگی مجلس» دست یابد، اما با رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان ناکام ماند.
    تولد و رشد موجوداتی مانند «ناصری امامی» که تمام روابط و فعالیتهای سیاه و شوم آنان گره خورده با «شارلاتانیزم سیاسی و مطبوعاتی» است، ضرورت آسیب شناسی فضای سیاسی و مطبوعاتی کشور را باز می تاباند.
    «روزنامه کیهان» حسب خط مشی خویش و به حکم رسالت شرعی، قانونی و حرفه ای خود کوشش می کند که بدون هیچ ملاحظه ای ابعاد پنهان و البته تکان دهنده و تاسف بار جاعلان و کلاهبردارانی مانند «محمد مهدی امامی ناصری» را در آینده آشکار و منتشر سازد.
    آنچه در پی می آید، نامه ای است که پس از افشای نیمه پنهان روزنامه «فرهنگ آشتی» توسط «بابک اسماعیلی» از سوی مدیر مسئول این روزنامه به «کیهان» واصل شد. آقای «عبدالله عبدوس» که امتیاز شرکت و به تبع آن روزنامه خود را در یک فرآیند غیرقانونی در فروردین سال 1388 به مبلغ هشت میلیارد ریال به «محمد مهدی امامی ناصری» واگذار کرده است، اما اکنون خود به یکی از قربانیان پروژه سیاه «شارلاتانیزم سیاسی و مطبوعاتی» تبدیل شده است. عبدوس مدیرمسئول فرهنگ آشتی اگرچه خود به سبب انجام معامله ای (که براساس قوانین مطبوعاتی جمهوری اسلامی دارای وصف و عنوان مجرمانه است) باید پاسخگو باشد، اما پس از آگاهی از روش های کلاهبرداری ناصری امامی می کوشد زوایای دیگری از این ماجرا را توضیح دهد. «عبدالله عبدوس» در نامه زیر فاش می کند که چگونه «ناصری امامی» علیه مدیرمسئول روزنامه کودتا کرده است.
    براساس مستندات متقن و نیز نامه ذیل که در آن به صراحت آمده است «ناصری امامی»، چندین ماه است که مانع انجام وظایف نظارتی و قانونی روزنامه «فرهنگ آشتی» است، بنابراین «روزنامه کیهان» خواستار توجه و اقدام قانونی مراجع قضایی کشور (مقام مدعی العموم) و «هیئت نظارت بر مطبوعات» برای رسیدگی سریع به این پرونده سیاه است که تا امروز تنها ابعاد کوچکی از آن فاش شده است.
 متن نامه عبدالله عبدوس به یادداشت بابک اسماعیلی در روزنامه کیهان بدین شرح است:
    

    بسمه تعالی
    جناب آقای شریعتمداری
    مدیرمسئول محترم روزنامه کیهان
    با سلام

    احتراما، پیرو چاپ مطلبی تحت عنوان «پشت پرده سه هزار و 417 تیتر سیاه» روز سه شنبه مورخ 13/5/88 که در آن به موضوع روزنامه «فرهنگ آشتی» پرداخته شده بود و به بخشی از سوابق محمدمهدی امامی ناصری هم اشاره شده بود مطالبی قابل و لازم به ذکر است که شرح مختصری از آن در زیر می آید:
    1- آقای محمدمهدی امامی ناصری در اوایل سال جاری با معرفی خود بعنوان نماینده آقای محسن رضایی اعلام کرد که قصد خرید امتیاز روزنامه «فرهنگ آشتی» را دارد و پیشنهاداتی ارایه کرد که پس از بررسی این پیشنهادات و با توجه به مشکلات و تنگناهای بیش از حد مالی تصمیم بر این شد که امتیاز روزنامه واگذار شود.
    در مرحله اول مذاکرات آقای امامی ناصری اعلام کرد که در صورت انتقال امتیاز روزنامه از «شرکت نشر اندیشه مهر» به «بنیاد مردم» شرایط بهتری فراهم خواهد شد که این امر با توجه به مشکلات قانونی عملاً امکان پذیر نشد و در نهایت قرار بر این شد که سهام شرکت «نشر اندیشه مهر» بعنوان صاحب امتیاز روزنامه «فرهنگ آشتی» در مقابل دریافت مبلغی به امامی ناصری واگذار شود. این اتفاق طی قراردادی که بین آقای امامی ناصری بعنوان رئیس بنیاد مردم و اینجانب بعنوان نماینده شرکت نشر اندیشه مهر منعقد شد و پس از صدور چند فقره چک که متعلق به خانمی به نام زارعی بود شرکت در دفترخانه رسمی تاریخ 17/1/88 به بنیاد مردم و شخص آقای «امامی ناصری» واگذار شد.
    پس از مراحل واگذاری شرکت نشر اندیشه مهر و پاس شدن یک یا دو فقره از چکهای خانم زارعی مابقی چکها بلامحل بوده و پاس نشدند و یکی پس از دیگری برگشت خوردند. آقای امامی ناصری عنوان می کردند که با مشکلات عدیده مالی مواجه شده اند و چندین بار مهلت خواستند که از سوی سهامداران سابق شرکت نشر اندیشه مهر این مهلت داده شد تا اینکه آقای امامی ناصری پس از مدتی دیگر تلفن های ثابت و همراه خود را پاسخگو نبودند و صاحبان قبلی شرکت نشر اندیشه مهر و طلبکاران روزنامه که اعتماد خود را بر باد رفته می دیدند با به اجرا گذاشتن چکها سعی در احقاق حق خود داشتند.
    در این مرحله که آقای امامی ناصری از سوی خانم زارعی تحت فشار قرار گرفت حاضر به مذاکره شد و در جلسه ای قرار بر این شد که به جای چکها و مبلغ بدهی خود چند ملک را با نظر کارشناسی معادل قیمت واگذار کند که متاسفانه علیرغم امضای مبایعه نامه ها مجددا ایشان خلف وعده نمودند و از واگذاری آن املاک نیز سر باز زدند.
    آقای محمد مهدی امامی ناصری در اقدامی غیرقانونی و بدون هماهنگی و اعلام قبلی نام بنده را به عنوان مدیرمسئول قانونی روزنامه فرهنگ آشتی از شناسنامه روزنامه حذف کرد و اکنون مدت هاست که روزنامه بدون درج نام مدیرمسئول منتشر می شود که این خود جای تامل دارد!
    با توجه به موارد فوق مشاهده می فرمایید که آقای محمدمهدی امامی ناصری به شیوه ای نامشروع و کلاهبردارانه اکنون روزنامه فرهنگ آشتی را منتشر می نماید و بیش از آنکه به احقاق حق صاحبان روزنامه اقدام کند تمامی آنرا بعنوان ملک خود در اختیار گرفته است.
    2- مواضع و شیوه اداره روزنامه فرهنگ آشتی امامی ناصری هرگز مورد تایید بنده بعنوان مدیرمسئول نبود و اهانت ها و تهمت های بی شماری که به اشخاص حقیقی و حقوقی در روزنامه صورت می گرفت بدون هماهنگی و تایید اینجانب اتفاق می افتاد و هم اینها نشان از غیرحرفه ای بودن امامی ناصری در مسائل ژورنالیستی بود تا جائیکه که یک صفحه از روزنامه را مدت ها برعکس منتشر می کرد که پس از مضحکه شدن صفحه را برگرداند.
    منافع شخصی امامی ناصری از همان ابتدا با در اختیار گرفتن روزنامه ای که قرار بود نام محسن رضایی و اهداف انتخاباتی او را یدک بکشد به همه چیز اولویت داشت. بعنوان مثال چند روز پس از واگذار شدن امتیاز روزنامه و اینکه مشخص شد آقای رضایی، امامی ناصری را بعنوان رئیس ستادش قبول ندارد و دکتر دانش جعفری را به سمت ریاست ستاد انتخاباتی اش منصوب کرد ناگهان مواضع امامی ناصری در چرخشی عجیب علیه ستاد آقای رضایی و شخص دانش جعفری تغییر کرد و به شکلی غیرمنطقی و غیرحرفه ای روزنامه را به سمت حمایت از یکی دیگر از کاندیداها ]موسوی[ کشاند که البته پس از انتخابات باز هم تغییر موضع داد.
    شواهد حاکی است عطش مطبوعاتی آقای امامی ناصری تنها با خرید شرکت نشر اندیشه مهر و روزنامه فرهنگ آشتی فرو ننشست و پس از آن دنبال فعالیت بیشتر در این عرصه با خرید چند روزنامه دیگر می باشند و تاکنون اقداماتی هم انجام داده است.


    با احترام...
    عبدالله عبدوس

متن جوابیه مدیر مسئول فرهنگ آشتی  در کیهان
متن جوابیه مدیر مسئول فرهنگ آشتی
در رجا نیوز
متن جوابیه مدیر مسئول فرهنگ آشتی
فرهنگ آشتی

گفتنی است پس از بازتاب بسیار گسترده از این مقاله و به دنبال آن انتشار نامه عبدالله عبدوس به کیهان، روزنامه «فرهنگ آشتی» و شخص «امامی ناصری» با آشفتگی تمام به جای پاسخگویی به مسائل مطرح شده در این مقاله، مطالب مستند کیهان را خارج از دایره تقوی و قانون دانسته است.

متن کامل رساله «کارگزاران رسانه ای لیبرال سرمایه داری در خدمت پروژه سیاه نمایی» توسط بابک اسماعیلی  را در اینجا بخوانید

/ 0 نظر / 30 بازدید