اختلاف از درون، اعتراض از برون

این مقاله جهت درج در روزنامه کیهان نگاشته شده است.

«سرمایه داری باید نابود شود»، «تصمیمات اینجا به نفع انسان ها نیست»، «مقاومت، مقاومت، مشتان خود را بالاببرید»، «مرگ بر گروه 8». این ها تنها بخشی از شعارهای تند تظاهرکنندگان خشمگینی است که طی روزهای اخیر در پارک شمالی مرکز شهر تورنتو، علیه سیاست های سیاسی و اقتصادی سران جی 8 و جی 20 سر دادند.
    اگرچه هرساله با آغاز برگزاری نشست سران 8 و جی .20 معترضان به سیاست های یکجانبه قدرت های بزرگ در محل برگزاری اجلاس، دست به تحصن و تظاهرات اعتراض آمیز می زنند، اما به دلایلی که بدان اشاره می شود، دو مولفه «اختلاف از درون» و «اعتراض از برون» مفید بودن ماهیت گروهها و سازمان هایی نظیر «جی8» و «جی20» را دچار تردیدی ساختاری کرده است:
    1- اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان (جی8) و اجلاس سران کشورهای درحال توسعه و نوظهور (جی20) درحالی در شهر تورنتوی کانادا برگزار شد که اختلافات شدید و عمیق میان آمریکا، اروپا و چین بر سر چگونگی مقابله با بحران روبه گسترش بدهی ها و اصلاح ساختارهای مالی بر فضای اجلاس سایه افکنده است. اختلافات بنیادی که عملاتردیدها در شکست اجلاس اخیر همانند نشست های پیشین را افزایش داده، به طوریکه برخی تحلیل گران احتمال می دهند شاید اجلاس جی 8 آخرین نشست سران 8 کشور صنعتی باشد.

/ 1 نظر / 44 بازدید