مرگ زودرس یک اقتصاد

وضعیت اقتصادی امارات، به فروش و برو
    با افزایش تبعات بحران مالی در امارات، بسیاری از جمعیت خارجی ساکن این امیرنشین که عمده جمعیت 4/1 میلیون نفری امارات را تشکیل می دهند به دنبال آن هستند تا اندک سرمایه ای که پس از سونامی مالی واقتصادی اخیر در این کشور برایشان باقی مانده است را بفروشند و از این کشور فرار کنند.
    برایان مورفی(Brian Murphy) از نویسندگان روزنامه واشنگتن تایمز چندی پیش در مقاله ای با اشاره به وضعیت وخیم اقتصادی امارات به واسطه شدت یافتن بحران مالی شرایط را در حال بدتر شدن می داند.
    این مقاله این گونه بیان می کند که گرچه مقامات این امیرنشین کوچک و کم جمعیت ادعا می کنند تلاش هایی را برای کاهش یا رفع اثرات بحران مالی جهانی به کار گرفته اند اما به نظر نمی رسد به این زودی ها مشکلات این کشور پایان یابد و امارات به دوران رشد و شکوفایی بازگردد.
    در این مقاله با اشاره به اینکه بسیاری از ساکنان غیربومی در این کشور به دنبال آن هستند که آنجا را ترک کنند می نویسد بهترین جمله ای که می توان در مورد وضعیت شکننده و رنجی که ساکنان امارات می کشند این است که باید فروخت و دوبی را ترک کرد. بسیاری نیز در حال فروش لوازم منزل و خودروی خود هستند تا آنجا را ترک کنند. تصویری که از دوبی درمورد سود فراوان و آرزوهای بزرگ به وجود آمده بود به شدت تخریب شده است.
    یکی از اولین اثرات بحران اقتصادی شدیدی که در امارات شدت یافته است را می توان کاهش تعداد کارگران خارجی در آن دانست. پیش بینی می شود که حداقل 5 درصد از جمعیت کشوری که بیشتر ساکنان آن خارجی بوده اند کاسته شود.
    قیمت ها به شدت در این کشور کاهش یافته است اما به میزان بیشتری توانایی برای کسب درآمد نیز کم شده است.
    مصطفی آلائی که در موسسه پژوهشی خلیج فارس فعالیت می کند، درمورد وضعیت روبه قهقرای امارات می گوید که این بحران در تمام شئون زندگی در امارات تاثیر گذاشته است.
    مایکل مورز که در امارات به کار خرید و فروش املاک مشغول بوده است می گوید که در دوران شکوفایی امارات این گونه بود که برای هر چیزی مشتری بود و به خریداران گفته می شد یا بگیر یا برو چون نفر بعدی آن را می برد اما اکنون مردم بسیاری بر خانه های خود اعلامیه فروش زده اند و به دنبال ترک امارات هستند.
    وی می گوید قیمت مسکن نسبت به زمان اوج آن در سال 2008 حدود 60درصد کاهش داشته است. شرکت پرولیدز که در زمینه بازاریابی فعالیت می کند اعلام کرده است که 53 درصد پروژه های ساختمانی در حال کار در امارات متوقف شده اند.
    طبق گزارش دیگری نیز که در این مقاله آمده اعلام شد که تعداد دفاتر تجاری واداری خالی در امارات به نسبت شش ماه قبل دو برابر شده و به رقم 16درصد رسیده است.
    باوجودی که مقامات دولتی در امارات ادعا می کنند درخواست برای صدور ویزای کاری هنوز ثابت است و تغییری نداشته است اما برخی مقامات هواپیمایی گفته اند هجوم دیگری در سیل خروج از امارات در طی هفته های آینده درپیش خواهد بود زیرا طبقه متوسط هندی و خانواده هایشان تا آن تاریخ به علت پایان دوره زمانی تحصیلات خود مجبور خواهند شد دوبی را ترک کنند.
    عبدالغفور که از یکی از شهرهای جنوبی هند در سال 1988 به دوبی آمده بود درصدد ترک امارات به همراه خانواده خود است. او تاکنون امید داشت که این رکود پایان یابد اما با ادامه این بحران امیدی به نجات شرکت خود ندارد. او قبلاً دختر بزرگتر خود را به هند فرستاد زیرا وی آینده در امارات را نامطمئن و غیرقابل اعتماد عنوان می کند.
    بسیاری از اتباع خارجی در امارات اکنون با ازدست دادن سرمایه و دارائی و کار خود و باتوجه به قوانین این امیرنشین راهی به جز فروش لوازم و اسباب منزل خود و تهیه پولی برای بازگشت به سرزمین های مادری خود در نقاط مختلف آسیا و آفریقا ندارند.
    به نظر نویسنده این مقاله آنهایی که چنین تصویری را از امارات درست کردند و باعث جلب مردم به این منطقه شده اند نباید منتظر معجزه ای برای بهبود اوضاع باشند.
    
    اکونومیست: دوبی خالی از سکنه می شود
    واحد اطلاعات اکونومیست در گزارشی از چشم انداز منفی اقتصاد امارات به آسیب های سخت بحران اقتصادی بر پیکره این کشور اشاره کرده و افزود: انتظار می رود تعداد زیادی از خارجیان که بخش عمده جمعیتی این امیرنشین را تشکیل می دهد تا پایان سال 2009 دوبی را برای همیشه ترک کنند.
    اکونومیست می افزاید: در سال 2008 علیرغم افزایش شدید بودجه، رشد درآمدهای نفتی و غیرنفتی منجر به ایجاد مازاد مالی انبوهی شد که 7/112میلیارد درهم معادل 30/7 میلیارد دلار تخمین زده شده است. این تخمین احتمالاً در سال 2009 اقتصاد امارات را با کسری بودجه معادل 5 درصدGDP مواجه می کند.در سال جاری 37 درصد بودجه به بهداشت و درمان و 23 درصد آن به آموزش تخصیص داده شده است.
    اکونومیست در ادامه می افزاید: چشم انداز سال 2009 برای اقتصاد آمریکا مبهم است. رکود جهانی به سختی به امارات آسیب رسانده است و باعث کاهش رشد ساخت و ساز به خصوص در دوبی شده است. این امر افزون بر کاهش تولید اوپک که بر درآمد دوبی ابوظبی تاثیر می گذارد باعث رشد ضعیف سرمایه گذاری یا عدم رشد در این بخش و عدم رشد در بخش خدمات شده است. پیش بینی می کنیم اقتصاد امارات در سال 2009 تا 8/1 درصد کاهش رشد داشته باشد.
    اکونومیست در پایان با پیش بینی خالی شدن دوبی از سکنه خارجی می نویسد: با تلاش کابینه منتخب فوریه 2008 که به نسبت کابینه قبل در امارات چندان طالب اصلاحات به نظر نمی رسد، محدود کردن اتکای امارات به کارکنان خارجی و افزایش مشارکت مردم امارات در بخش های مهم خصوصی در اولویت قرار گرفته است. هرچند اقتصاد امارات به نیروی کار خارجی هم چنان وابسته خواهد ماند اما انتظار می رود تعداد زیادی از کارکنان خارجی تا سال 2009 دوبی و دیگر مناطق این امیرنشین را ترک کنند چراکه رکود اقتصادی بسیاری از شرکت ها را مجبور به تعدیل نیروی کار کرده است.
    
    تداوم ورشکستگی دربخش مرکزی کشورهای عربی
    ارزش قراردادهای بخش مسکن در کشورهای عربی خلیج فارس از ابتدای امسال نسبت به شش ماه نخست سال 2008 میلادی حدود 50 درصد افت را نشان می دهد.
    به گزارش پایگاه خبری گلف نیوز، پیمانکاران و سرمایه گذاران هنوز ازمشارکت در پروژه های ساختمان سازی کشورهای عربی خودداری می کنند. ارزش قراردادهای بخش مسکن در کشورهای عربی طی 5 ماه نخست 2009 به کمتر از 32 میلیارد دلار رسید که این رقم نسبت به 60 میلیارد دلار شش ماه نخست 2008 بیش از 46 درصد افت داشته است.
    ارزش قراردادهای مسکن در کشورهای عربی طی شش ماه دوم 2008نیز به 45 میلیارد دلار رسید. درحال حاضر بیش از 387میلیارد دلار از پروژه های ساختمان سازی درکشورهای عربی متوقف شده یا به طور کلی لغو شده است. یک پیمانکار محلی دراین باره گفت، کمتر پیمانکاری حاضر می شود درچنین شرایطی در پروژه های ساختمانی کشورهای عربی مشارکت کند.
    بیشتر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با کاهش شدید قیمت مسکن و پروژه های ساختمانی روبرو هستند. در امارات ارزش این قراردادها 72 درصد کاهش داشته و بخش مسکن این کشور به شدت از بحران اقتصادی و مالی آسیب دیده است.
    در بین شهرهای امارات نیز دوبی با بیشترین کاهش ارزش قراردادهای ساختمان سازی روبرو است. ارزش قراردادهای ساختمانی دوبی طی 5 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 82 درصد افت داشته است. قراردادهای ساختمانی قطر نیز دراین مدت با افت چشمگیر 92 درصدی روبرو شده است و ارزش این قراردادها به کمتر از 950 میلیون دلار رسیده است.
    این رقم در شش ماه نخست 2008 به بیش از 13 میلیارد دلار رسید. ارزش قراردادهای ساختمانی در بحرین نیز با
    86 درصد کاهش به کمتر از 100 میلیون دلار رسیده است.
    درهمین حال امارات متحده عربی وضعیت وخیم تری نسبت به سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارد.
    درحالی که ابعاد مسکن در جهان نسبت به ماههای گذشته اندکی محدود شده، اما روند ورشکستگی و توقف توسعه پروژه های ساختمانی در امارات روز به روز شدت بیشتری می یابد. این بحران افت ارزش املاک و خروج سرمایه گذاران خارجی از حوزه ساخت و ساز دومین امیرنشین بزرگ و مهم امارات را با نگرانی جدی روبه رو کرده است.
    کاهش 60 درصدی میزان اجاره بها برای دفاتر کار و اداری در مناطق آزاد دوبی و کاهش حدود 72 درصدی قیمت املاک و مستغلات در امارات، سبب تداوم رکود در بازار مسکن امارات شده است.
    به گزارش کارشناسان موسسه تحقیقاتی C.B.Richard Ellis نرخ اجاره بها در ساختمان های خصوصی در مناطق آزاد دوبی از 240 تا 380 درهم به ازای فوت مربع طی 3ماه نخست سوم سال2008 میلادی به کمتر از 92 تا 108 درهم در 3ماه نخست سال 2009 میلادی کاهش یافته است این رقم معادل کاهش52 تا 61 درصدی در نرخ اجاره بها در دوبی است که به اذعان کارشناسان اقتصادی یک فاجعه به حساب می آید. این مسئله نشانگر کاهش شدید تقاضا برای دفاتر اداری و تجاری در دوبی است. ازسوی دیگر شهر اینترنتی دوبی موسوم به Dubai Internet City و Dubiy Media City نیز تاکنون موفقیت ناچیزی درجذب شرکتهای خارجی داشته اند. نرخ اجاره بها در ساختمان مرکزی مالی بین المللی دوبی به 115 تا 123 درهم به ازای هر فوت مربع می رسد که اگرچه این شرایط کمی بهتر از سایر مناطق است اما خود گویای عمق رکود مسکن دراین شیخ نشین است.
    
    موسسه تحقیقاتی Richard Ellis. B. Cدر گزارش دیگری اعلام کرد با توجه به افزایش عرضه و کاهش تقاضا، نرخ اجاره بهای دفاتر تجاری در دوبی تا پایان سال 2009 میلادی همچنان روند نزولی خواهد داشت. این مسئله موجب شده تا بسیاری از سرمایه گذاران، املاک و مستغلات خود را برای فروش عرضه کنند.
    بنابراین گزارش دوبی هم اکنون رتبه دوم را از لحاظ گران ترین نرخ اجاره بهای دفاتر تجاری و کار در جهان در اختیار دارد. منطقه وست اند لندن با 1019 یورو به ازای هر مترمربع در جایگاه نخست قرار دارد. مسکو نیز با 906 یورو به ازای هرمترمربع درجایگاه سوم، پاریس با 700 یورو در رتبه چهارم قرار دارد. هزینه اجاره بهای دفاتر کار در لندن و مسکو نیز طی سه ماه نخست امسال به ترتیب 28/5 و 29درصد کاهش یافته است.
    نرخ اجاره بهای دفاتر تجاری در دوبی امسال با 18 درصد کاهش به حدود 995 یورو به ازای هرمترمربع رسیده است.
    موسسه تحقیقاتی ئی اف جی هرمس مصر نیز پیش بینی کرد: قیمت مسکن در دوبی حداقل تا دو سال آینده افزایش پیدا نخواهدکرد و سرمایه گذاران دراین بخش باید صبور باشند.
    این موسسه تحقیقاتی در ادامه افزود: افت شدید تقاضا موجب خواهدشد تا قیمت مسکن در دوبی تا اواخر سال 2011 به روند نزولی خود ادامه دهد. دولت امارات برای نجات بخش مسکن از وضعیت کنونی و خارج کردن این بخش از رکود بی سابقه، تلاش وسیعی را آغاز کرده است. دولت امارات قصد دارد برای خریداران مسکن در دوبی ویزای نامحدود از ابتدای ژوئن 2009 صادر کند.
    براساس آمارهای رویترز نیز اعتماد مصرف کننده در امارات طی شش ماه منتهی به آوریل به شدت کاهش داشته است. امارات پس از روسیه بیشترین کاهش اعتماد مصرف کننده در جهان را طی ماههای اخیر داشته است. موسسه مالی یو بی اس سوییس نیز پیش بینی کرد، قیمت مسکن در دوبی امسال بیش از 70 درصد کاهش خواهدیافت.

لینک خبر در روزنامه کیهان. چهارشنبه 15 مهر 1388- شماره 19481. صفحه 6.

لینک خبر در خبرگزاری فارس

/ 1 نظر / 24 بازدید
shz

با سلام خدمت شما دوست عزيز و گرامي وبلاگ خوبي داري خسته نباشيد آيا دوست داريد نظرات شما در روز بالاي 100 نظر باشد ؟ آيا دوست داريد وبلاگ پر خاطبي داشته باشيد ؟ آيا دوست داريد بهترين امار رو بدست بياريد ؟ آيا دوست داريد با هزاران نفر تبادل لينک کنيد ؟ چاره شما در وبلاگ بنده است تيم ما برنامه اي طراحي کرده براي ارسال نظر به صورت گروهي براي سه سريس بلاگفا - ميهن بلاگ - بلاگ اسکاي کار اين برنامه اينه که يه ليست وبلاگ پيدا ميکنند ويک متن از شما ميگرند و به همش ارسال ميکنند در کل نرم افزار ارسال نظر به صورت گروهي است که خيلي خوب و مفيد هستند براي اطلاعات بيشتر و نحوه ي دريافت به وب بياييد موفق باشيد