رنج آدم؟!

آن مومنانی که (به ظلم کفار) به ناحق از خانه‌هایشان آواره شدند (و) جز آن‌که می‌گفتند پروردگار ما خدای یکتاست (جرمی نداشتند) و اگر خدا رخصت جنگ ندهد و دفع شر بعضی از مردم را به بعض دیگر نکند همانا صومعه‌ها و دیر و کنشتها و مساجدی که در آن‌ها نماز و ذکر خدا بسیار می‌شود همه خراب و ویران می‌شد و هر که خدا را یاری کند البته خدا او را یاری خواهد کرد که خدا را منتهای اقتدار و توانائیست.

سوره حج(22)، آیه 40

به راستی جهانیان را چه شده است که این‌گونه با ظلم خو گرفته‌اند. روی سخنم با بشریت امروز است و بیشتر با انسان غربی مخفی شده در دنیای پر جذابیت پلاستیک غرب که گویی به دو دسته‌اند: یا ظالم‌اند و یا در برابر ظلم به سکوت نشسته‌اند و اگر گاهگاهی صدایی هم از آنان بر ضد این وضعیت اسفناک به گوش می‌رسد، آن‌قدر ضعیف و نارساست که می‌توان نشنیده‌اش انگاشت.روزانه بطور میانگین 36 شهروند لبنانی توسط رژیم نژادپرست صهیونیستی قتل عام می‌شوند و جامعه‌ی جهانی...
اما در این سوی جهان نیز اوضاع چندان بهتر نیست.جهان اسلام با دارا بودن بیش از یک پنجم جمعیت این کره‌ی خاکی و داشتن ثروت عظیم مادی و انسانی در سکوتی تحقیرآمیز  به تماشای این تراژدی نشسته است و از آن بدتر جهان عرب که با تمام داعیه‌های ناسیونالیسم عربی‌اش در خفقانی خودساخته اسیر گردیده. از 1400 سال پیش تاکنون در جهان عرب چیزی تغییر ننموده است جز صورتک شیخ‌های دشداشه‌پوش عرب. تنها پادشاهان و امیران پیر و فرتوت، جای خود را به نسل دیگری از حاکمان عرب داده‌اند که از پیشینیانشان نه تنها دلاورتر که نیستند، بلکه طوق بردگی دشمنان خدا و بشریت را نیز آشکارا و با افتخار به گردن آویخته‌اند!! تا دیروز اعراب به خاطر حس ناسیونالیستی‌شان از این‌که عده‌ای عرب در لبنان و فلسطین کشته شود واکنش هرچند ضعیفی نشان می‌دادند، اما حال دیگر آن‌ها نیز در جبهه‌ی دشمن صف‌آرایی کرده‌اند و به همین دلیل بود که سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله شجاع لبنان با لحنی غم‌آلود به این شیوخ دشداشه‌پوش به طعنه می‌گفت: «اگر شمشیرهایتان با ما نیست، لااقل زبان‌تان علیه ما نباشد!! نه شمشیرهایتان را می‌خواهیم و نه قلب‌هایتان را!!»
دیر زمانی نخواهد گذشت که طوق ذلت بر گردن شیخ‌های وابسته می‌افتد. اگر برخی دولت‌های منطقه تاریخ طولانی ندارند و ذلت
گذشتگان را به یاد نمی‌آورند، مرور تاریخ سایر کشورها می‌تواند درس‌های خوبی  را برایشان روایت کند، هر چند بعید می‌دانم که....
اما ما خود چه کرده‌ایم؟! جمهوری اسلامی چه کرده است؟!
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور پر ادعایی که چشم تمام مسلمانان جهان از هر فرقه را به خود دوخته است جز کلیپ‌های آبکی که هر از چندی از شبکه‌های مختلف تلویزیونی پخش می‌شود چه کرده است؟ آیا دستگاه دیپلماسی کشور توانسته است با قدرت و نفوذ غیر قابل انکاری که در کشورهای دوست و دشمن دارد، از فاجعه‌انسانی که هر روز در گوشه و کنار لبنان و فلسطین به وقوع می‌پیوندد جلوگیری کند.برای دیدن تصاویر جنایات اسرائیل در لبنان اینجا را کلیک کنید چرا پیشنهاد داشتن یک حق وتو برای  تمام کشورهای جهان اسلام که یبیش از یک پنجم جمعیت سازمان به اصطلاح ملل را در اختیار دارد و از طرف رهبر جمهوری اسلامی در 6-7 سال پیش اعلام گشت از سوی دستگاه دیپلماسی کشور، چه در دولت پیشین و چه در دولت پر مدعای امروز دنبال نمی‌گردد. آیا صرف کمک 50 میلیون دلاری ایران به فلسطین(تشکیلات حاکم فلسطین) که مشخص نیست به کدامین هدف خرج می‌شود می‌تواند وجدان ما را آرام سازد. آیا با برگزاری مسابقه‌کاریکاتور با موضوع هولوکاست می‌توان مشکل غده‌ای سرطانی را حل ساخت؟ آیا سردمداران جمهوری اسلامی شب‌ها با شنیدن صدای «هل من ناصر ینصرنی؟» کودکان و زنان بی‌دفاع لبنانی و فلسطینی می‌توانند آرام سر بر بالین نهند و غرق در خواب شیرین شوند. وجدان‌های بیدار را پس چه شده است؟
 درست است که کشورهایی چون ایران و سایر کشورهای اسلامی تازه در مسیر پیشرفت و صنعتی شدن قرار گرفته‌اند و به همین دلیل تا حد امکان از تنش پرهیز می‌نمایند، اما به زودی در خواهند یافت که در صورت سکوت بهای سنگینی را در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهند پرداخت. نیاز به وارد شدن به جنگ مستقیم با رژیم نژادپرست اسرائیل نیست، تنها کافیست تا کشورهای اسلامی اختلافات کوچک و بزرگ را کنار گذارند و همه در یک صف، با یک کلام و با یک دل مقابل این رژیم تار عنکبوتی صف‌آرایی کنند. چر سوخت هواپیماهای متجاوز این رژیم را کشورهای اسلامی باید تولید کنند. چرا پول اسلحه‌ها و سلاح‌های مرگبار این رژیم پوشالی را شیوخ عرب با واردات کالاهای اسرائیلی باید پرداخت کنند. این سرب‌های داغ که بر تن کوچک و معصوم کودکان لبنانی و فلسطینی جای می‌گیرد از بی‌تفاوتی ما مسلمانان و حمایت‌های غیرمستقیم ماست که اینگونه وحشیانه فاجعه می‌آفریند. کشورهای اسلامی باید بدانند که جامعه‌ی جهانی با حمایت کشورهایی چون امریکا و انگلیس توان مقابله‌ای با این رژیم را ندارد. تنها ما هستیم که می‌توانیم از عزت، شرف و انسانیت خود و هم‌نوعان خود دفاع کنیم. تنها ما هستیم که کودکان مظلوم لبنانی و فلسطینی ما را به چشم یاور و حامی خیره به نظاره نشسته‌اند. فاجعه‌ی بوسنی، کوزوو، افغانستان و عراق کافیست. لبنان تنها یک کشور نیست. تنها یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص نیست. لبنان یک آزمون است برای سنجیدن احساس مسلمانان در موقعیت‌های خاص تا از این طریق برنامه‌های بعدی با ضریب اطمینان مناسب اجرا گردد. جنبش حزب‌الله لبنان تنها یک جنبش نظامی مذهبی خاص متعلق به شیعیان نیست. حزب‌الله نماینده‌ی مظلوم و دلیری از مقاومت در برابر تجاوز و وحشی‌گری است. حزب الله نماد صبر، استقامت و شهامت و تسلیم‌ناپذیری است و چنانچه فردا این شمع خاموش گردد یا به سردی گراید همه‌ی وجدان‌های بیدار از هر دین و آئین و در هر لباس و مقامی مسئول خواهند بود.

ای عجب، اینان چرا خود آدمی نامیده‌اند؟!
آدمی را با چه معیاری چنین فهمیده‌اند؟!

خویشتن را دیده‌اند عمری به چشم خویشتن
آدمی را این‌چنین با چشم خود سنجیده‌اند!!

آدمی را در قفس کردند و حیوانی رها !!
کِای عجب ایشان ز حیوان هم شرف دزدیده‌اند!!

آدمند ایشان که بخشیدند آزادی به خود؟!
خونِ آدم خورده و بر نَعشِ او رقصیده‌اند!!

آدمند اینان که خون ریزند از آدم، عیان؟!
خون آدم را نهان این ناکسان نوشیده‌اند!!

آدمند این ناکسانِ خفته با چشمانِ باز؟!
رنج آدم را شبی علت ز خود پرسیده‌اند؟!

آدمند اینان که نامیدند خود را آدمی
چهره‌ی ننگین خود از آدمی پوشیده‌اند!!

رنج آدم را بَسا این آدمی‌نامان شبی
از لبِ چون من کسی بشنیده و خندیده‌اند!!

ای عجب «فانی» ز این دیوانِ در بندِ هوس!!
نام آدم را چرا دیوان به خود بخشیده‌اند؟!

 

 

         خدا، جان  و مال اهل ایمان را به بهای بهشت خریداری کرده. آن‌ها در راه خدا جهاد می‌کنند که دشمنان دین را به قتل رسانند و یا خود کشته شوند. این وعده‌ی قطعی است بر خدا و عهدیست که در تورات و انجیل و قرآن یاد فرموده و از خدا باوفاتر به عهد کیست؟ ای اهل ایمان، شما به خود در این معامله بشارت دهید که این معاهده با خدا به حقیقت سعادت و پیروزی بزرگی است.

سوره توبه(9)؛ آیه 111
 

/ 4 نظر / 8 بازدید
armits

چي بگم والا؟!

محمود

امیر

من سال ۸۱ مطلبی رو در مورد لنگستون هيوز نوشتم و يک شعر ازش ترجمه کردم که در تمام طول اين جنگ ياد اون شعر بودم به اسم اين چنين است دنيايی که به آن می‌انديشم http://www.kalagh.com/content.asp?post=410 و جنگ... برای من مفهوم عجيبی داره... من از صدای بمب و موشک واهمه ندارم... چرا که با این صداها بزرگ شدم... من همه واهمه‌ام وقتی بيرون می‌زنه و ديوانه‌ام ميکنه که ميشنوم توی بمباران يک نوزاد دو روزه کشته می‌شه و فقط يک علامت سوال برام می‌مونه همين... همه چيزهايی که نوشتی توی يک علامت سوال برام ظاهر می‌شه و ذهنم را می‌بره به کرونولوژی دو روزه زندگی نوزاد که فقط توش صدای بمب بوده... همين!... راستی کاش زمان جنگ خودمون چيزی شبيه اينترنت بود... چقدر از اتفاقات جنگ بي صدا خفه شدند... و چه آدمهايی که هيچ اثری ازشون نموند جز يک پلاک يا اگر هم مونده باشه حالا توی بيمارستان يا گوشه اتاقشون سخت نفس می‌کشند...

يک دوست

روش نوین تبلیغات اینترنتی سایت یا بلاگ خود را به صورت رایگان تبلیغ کنید. http://words.pixels.ir