به عمل کار برآید...

انتخابات دهم و مطالبات اقتصادى مردم و کارشناسان از کاندیداها
این روزها با نزدیک شدن به زمان برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و در شرایطی که تنها 23 روز دیگر به زمان اخذ رأی باقی مانده است، نامزدهای این دوره درحال تبیین برنامه ها و دیدگاه های خود برای اداره کشور هستند.
در این میان، حوزه اقتصاد، یکی از مهم ترین بخش هایی است که باتوجه به وضعیت کنونی کشور، توجه کاندیداها را به سوی خود جلب کرده و هر کاندیدا از منظر خود، راهکارهایی را برای حل مشکلات و رشد و تعالی اقتصادی کشور بیان می کند.
مردم و کارشناسان حل مسائل و مشکلات اقتصادی را به عنوان یکی از اصلی ترین مطالبات خود از نامزدها مطرح می کنند.
انتظارات مردم از رئیس جمهور آینده
مردم بهترین گزینه برای داوری عملکرد کاندیداها به شمار می روند. مسئولان و دست اندرکارانی که در حال حاضر خود را برای قبول پست حساس ریاست قوه مجریه آماده کرده اند، اگر هدفشان خدمت به مردم باشد قطعاً از سوی آحاد ملت برگزیده می شوند.
مردم معتقدند یک کاندیدا اگر در مسئولیت های قبلی عملکرد مناسب، اصولی و صحیح داشته باشد این فرد نیازی به تبلیغات هم ندارد و مردم چون عملکرد گذشته او را درنظر دارند قطعاً به او رأی خواهند داد. بهرحال کاهش نرخ تورم، اشتغال زایی، کاهش قیمت مسکن، مقابله با گرانی، ایجاد رفاه و ... از خواست های مردم است.
«صادق علیزاده» کارمند درباره مطالبات اقتصادی خود از رئیس جمهور آینده می گوید: اصلاح ساختارهای اقتصادی با رویکرد افزایش تولید و بهره وری، حمایت های تضمینی و قطعی از تولیدکنندگان و برداشتن موانع دست و پاگیر از سر راه آنها، ایجاد یک سیستم نظارتی متمرکز و نظام مند برای کنترل قیمت ها، مبارزه قاطع با انواع جرائم اقتصادی، نظارت و کنترل بر مبالغی سنگین که در سیستم بانکی جابجا می شود، ازجمله انتظارات مردم است. وی ادامه می دهد اجرای قانون از کجا آورده اید، جلوگیری از آشفتگی قیمت ها، تشدید مجازات متخلفین و تصویب قوانین جدید برای برخورد با متخلفان اقتصادی درحد، اعلام عمومی اسامی مفسدان اقتصادی، ایجاد تسهیلات و روان سازی واردات و صادرات، ایجاد بستر و ساز و کار لازم برای مقابله با دلالان نیز باید در رأس برنامه های رئیس جمهور آینده قرار گیرد.
آقا حسنی بازنشسته نیز درباره مطالبات اقتصادی خود از رئیس جمهور آینده می گوید: صداقت، شجاعت، ثبات در تصمیم گیری های اقتصادی، امنیت معیشتی برای مردم، ایجاد شرایط زندگی متعادل فارغ از هرنوع دغدغه فکری- روحی و کشمکش های التهاب آور ازجمله انتظارات از ریاست جمهوری آینده است.
وی ادامه می دهد: پرواضح است هر کاندیدا در هر دوره از انتخابات با تبلیغات متنوع و متعدد، زیباترین و جذاب ترین شعارها را از روان شناختی قشرهای جامعه تصویر می کند و در تبلیغات خود سعی می کند بر دیواره افکار عمومی بیاویزاند. وی ادامه می دهد: برخی از کاندیداها رفع نیازهای کهنه، انتظارها، توقعات عمومی، کاهش نرخ تورم، حل مشکل جوانان، دانشگاهیان، اقشار کم درآمد و... را به رخ می کشند و گاه وعده ها چنان است که مردم کوچه و بازار نمی توانند تحلیل کنند و حالتی ابهام انگیز بوجود می آید.
به گفته وی انتظار عمومی در جامعه ما از کاندیدای ریاست جمهوری که از متن همین جامعه برخاسته و می خواهد مسئولیت سکانداری جغرافیای جمعیتی کشور را با تعهدات بیشتر از گذشته عهده دار شود، این است که اقتصادی با ثبات، روابط بدون تنش در عرصه های مختلف، فرهنگ همراهی و همدلی را در جامعه عینیت بخشد.
/ 0 نظر / 25 بازدید