بابک اسماعیلی در مناظره با سردبیر روزنامه‏ی ایران: مردم نگران دست‏آوردها هستند

اگرچه همه صاحب‌نظران متفق القول‌اند که راز اقبال مردم به دکتر محمود احمدی نژاد، شعارهای عدالت‌خواهانه و انقلابی ایشان بود- شعارهایی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با هیئت دولت پای‌بندی به آنها و تطبیق عملکردها با وعده‌ها را مطالبه نمودند- اما در مورد پای‏بندی دولت به شعارهای اولیه اجماعی دیده نمی‏شود، اصغر بالسینی، سردبیر روزنامه‏ی ایران در یادداشت اختصاصی زیر برای برهان از تداوم گفتمان اولیه دولت می‏گوید. بابک اسماعیلی کارشناس و تحلیل‌گر اقتصادی و عضو پیوسته انجمن اقتصاددانان ایران  نیز در یادداشتی دیگر درپایگاه تحلیلی - تبیینی برهان، این نوع نگاه را به نقد نشسته است:

اصغر بالسینیِ؛ کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد و سردبیر روزنامه‌ی ایران: علل اقبال مردم به دکتر احمدی‌نژاد در دو انتخابات گذشته

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر هیأت دولت با معظم‌له که در فضایی بسیار صمیمی برگزار شد نکات بسیار مهمی را به عنوان چارچوب‌های حرکتی دولت در حوزه‌های مختلف مطرح فرمودند که حرکت در این فضا و چارچوب می‌تواند کمک مؤثری به دولت مردمی، خدمت‌گزار و انقلابی دکتر احمدی‌نژاد در گذر از چالش‌های احتمالی و هم‌چنین تداوم روند حرکتی 6 سال گذشته باشد.
واقعیت آن است که با روی کار آمدن دولت دکتر احمدی‌نژاد بسیاری از آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی که به مرور زمان به بوته‌ی فراموشی نسبی سپرده شده بود مجدد احیا گردید و گفتمان جدیدی از انقلابی‌گری آن هم در فضای پرچالش بین‌المللی عرضه گشت.
افزون بر این با تحقق شعارهای دولت در عرصه‌های استراتژیکی مانند استکبارستیزی، خدمت صادقانه و بی‌منت به مردم، تلاش شبانه‌روزی برای رفع فقر و محرومیت از جامعه، نهادینه ساختن فرهنگ جسارت‌پذیری در اجرای برنامه‌های اقتصادی مهم اما پرخطر و هم‌چنین مشارکت دادن آحاد جامعه در فرآیند فعالیت‌های اقتصادی که نمونه‌های بارز آن در برنامه‌هایی مانند خصوصی‌سازی و توزیع سهام عدالت به خوبی نمایان گشته، اعتماد مردم به توانمندی نظام مقتدر جمهوری اسلامی در خدمت‌گزاری صادقانه به نحو محسوسی افزایش یافته است که این سرمایه‌ی اجتماعی تولید شده به طور قطع در آینده بیش از پیش به کمک نظام اسلامی خواهد آمد.
در واقع فضای تازه‌ای که دولت دکتر احمدی‌نژاد در 6 سال گذشته به وجود آورده است افزون بر شتاب بخشیدن به روند حرکتی نظام اسلامی در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و بین‌المللی به تعمیق پیوند نظام و مردم که سرمایه‌ی اجتماعی عظیمی است نیز کمک شایانی کرده که مصادیق بسیار زیادی در این خصوص قابل احصا می‌باشد.
نتیجه‌ی طبیعی چنین رویکردی، تأییدهای مکرر مقام عظمای ولایت از فعالیت‌های دولت‌های نهم و دهم بوده که این تأییدها پشتوانه‌ی محکمی برای تداوم فعالیت دولت آن هم در فضای پرچالش داخلی و خارجی بوده است.
نکته‌ی دیگر این‌که باور مردم به خدمت صادقانه و بی‌منت دولت دکتر احمدی‌نژاد در عرصه‌ی انتخابات متجلی گشته و نتیجه‌ی آن رأی قاطع دو سومی به ایشان در انتخابات حساس سال 88 بوده است.
به نظر بنده آن‌چه به رویکرد مثبت مردم به دولت دکتر احمدی‌نژاد شتاب بخشیده همین احیای گفتمان انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون و تلاش بی‌شائبه برای خدمت به آحاد جامعه بوده که خوشبختانه هنوز هم با شدت و قوت ادامه دارد و به رغم تلاش‌هایی که برای نشان دادن گسست بین دولت – آرمان‌های انقلاب و دولت – مردم صورت گرفته اما نه تنها این گسست مشاهده نمی‌شود بلکه حرکت رو به جلوی دولت دهم نویدبخش وضعیت مطلوب‌تری در آینده نیز خواهد بود.
شاخص‌هایی که نشان می‌دهد روند حرکتی دولت در راستای اوامر رهبری فرزانه‌ی انقلاب و خواست اصولی مردم می‌باشند، چیست؟
واقعیت این است که در ماه‌های اخیر به دلایل گوناگون و از جمله فضاسازی‌های سیاسی از طرف طیف و گروه‌هایی که به هر دلیل نهادینه شدن گفتمان انقلابی و مردمی دکتر احمدی‌نژاد را برخلاف مصالح سیاسی و گروهی خود می‌دانند فضاسازی رسانه‌ای گسترده‌ای صورت گرفته تا این‌گونه القا شود که دولت اهتمام جدی به آرمان‌های قبلی ندارد اما به طور قطع این حرکت حساب شده‌ی رسانه‌ای از طرف گروه‌هایی بعضاً متضاد و با اهداف مختلف آن هم در آستانه‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی را فقط در همین چارچوب یعنی رقابت ناسالم سیاسی می‌توان ارزیابی نمود وگرنه دولت با جدیت در راستای اهداف اساسی خود تلاش می‌کند. مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب در ماه‌های اخیر به‌خوبی نشان می‌دهد که ایشان به دفعات موضوع ندمیدن در آتش اختلاف‌ها را در پاسخ به فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی صورت گرفته بیان داشته و حتی آشکارا تفاوت اختلاف سلیقه و ایستادگی فکری در برابر نظام را تبیین فرموده‌اند که این مسأله باید مورد توجه گروه‌های سیاسی قرار می‌گرفت که متأسفانه نگرفت و در حال حاضر عقلانیت در فضای سیاسی و رسانه‌ای و مسایلی مانند اصلی- فرعی بودن موضوعات و هم‌چنین در نظر نگرفتن مصالح ملی در اظهارنظر برخی شخصیت‌های سیاسی تریبون‌دار اصلاً وضعیت مناسبی ندارد و مکرر اتهام‌هایی مانند دوری از آرمان‌های اولیه به دولت وارد می‌شود اما واقعیت‌ها و آن‌چه مردم به درستی لمس می‌کنند غیر از آن چیزی است که در هجمه‌های رسانه‌ای و قبیله‌ای مطرح می‌گردد.
1- عدالت محوری
یکی از وجوه تمایز شعارهای دولت دکتر احمدی‌نژاد نسبت به دولت‌های دیگر تأکید بر عدالت در عرصه‌های اقتصادی- اجتماعی است که شاخص‌های به ثبت رسیده گویای به ثمر نشستن تلاش‌های شبانه‌روزی دولت در این عرصه بوده است.
انجام 90 سفر استانی و توسعه‌ی متوازن منطقه‌ای به عنوان نتیجه‌ی حاصل از این سفرها- توزیع سهام عدالت به بیش از 37 میلیون نفر- گسترش چتر حمایتی دولت در مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته با 78 هزار طرح عمرانی در اقصی ‌نقاط کشور.
* رساندن شاخص توسعه‌ی انسانی کشور (H.D.I) به سطح کشورهای با توسعه‌ی انسانی بالا برای نخستین‌بار در سال 89 و از همه‌ی این شاخص‌ها مهم‌تر رسیدن شاخص ضریب جینی به کم‌تر از 35صدم در مناطق روستایی بیان‌گر اهتمام جدی دولت به عدالت می‌باشد. شاید برای کسانی که آگاهی کافی از اهمیت شاخص ضریب جینی نداشته باشند درک عدد 35صدم تا اندازه‌ای سخت باشد اما کافی است به این نکته توجه کنیم که در دهه‌های اخیر هیچ‌گاه شاخص ضریب جینی که مهم‌ترین شاخص بخش فاصله‌ی طبقاتی و سیاست‌های عدالت‌محور است به این سطح نرسیده و کاهش حدود 5 دهمی این شاخص در 6 سال بسیار چشم‌گیر و بی‌نظیر است.
به طور قطع با توزیع منابع نقدی و غیرنقدی حاصل از هدفمندی، این شاخص وضعیت بهتری نیز خواهد داشت. حال چگونه می‌توان باور داشت دولت از آرمان‌های عدالت محوری خود حتی ذره‌ای عدول کرده باشد.
2- جسارت و خطرپذیری در اجرای طرح‌های عظیم بر زمین مانده برای رفاه ملی و عمومی
رهبر معظم انقلاب در بیانات اخیر خود در دیدار با هیأت دولت، به این نکته‌ی مهم اشاره داشتند که دولت با روحیه‌ی جسارت و خطرپذیری که از خود نشان داده ادامه‌ی بندهای مربوط به طرح تحول اقتصادی را در زمان باقی مانده از عمر دولت دهم عملیاتی کند.
تأکید معظم‌له بر دو مقوله‌ی جسارت و خطرپذیری دولت و تعیین زمان 2 سال نشان می‌دهد که معظم‌له با توجه به رویکرد دولت امیدوارند که دولت بارهای عظیم دیگری را که بر زمین مانده بردارد تا ثمرات آن نصیب کشور گردد.
فراموش نکنیم که مقام معظم رهبری درخصوص اجرای طرح عظیمی مانند طرح هدفمندی یارانه‌ها فرمودند که اجرای این طرح یکی از آرزوهای من بوده است.
حال در شرایطی که دولت با جسارت بی‌نظیر طرح عظیم هدفمندی یارانه‌ها را به عنوان یکی از دغدغه‌ها و آرزوهای مقام معظم رهبری در شرایط ویژه‌ای چون اوج تحریم‌های اقتصادی و یک سال بعد از فتنه‌ی گسترده‌ی سال 88 با موفقیت عملیاتی کرده است چه کسی می‌تواند ادعا کند دولت در مسیر اهداف انقلاب مردم و رهبری فرزانه‌ی انقلاب حرکت نمی‌کند.
فراموش نکنیم بیش از دو دهه در اسناد بالادستی اقتصادی کشور آشکارا دولت‌ها موظف به اجرای هدفمندی بودند اما هیچ دولتی جز دولت دکتر احمدی‌نژاد توان علمی – عملی و جسارت اجرای آن را نداشت.
به واقع سیاست‌مداران غیرمنصفی که به بهانه‌های واهی مختلف دولت را آماج حمله‌های رسانه‌ای خود قرار می‌دهند به این نکته دقت کرده‌اند که اگر جسارت و توان مدیریتی دولت دکتر احمدی‌نژاد نبود معلوم نیست بار سنگین یارانه‌های غیرهدفمند چه زمانی نظام را با چالش مواجه می‌ساخت؟ و یا این که به واقع چه دولتی جسارت داشت تا این طرح عظیم را که حتی نهادهای پولی، مالی بین‌المللی لب به تحسین آن گشوده‌اند با کم‌ترین تبعات سیاسی – اجتماعی و امنیتی اجرا کند.
هنوز فراموش نکرده‌ایم که در دولت به اصطلاح سازندگی اجرای طرح هدفمندی در یک قلم کالای خاص مانند مرغ می‌رفت چالش امنیتی سال‌های 74 و 75 را به تهدیدی خطرناک برای نظام اسلامی تبدیل کند اما چگونه است که آزادسازی 60 هزار میلیارد تومانی قیمت حامل‌های انرژی در فضایی کاملاً طبیعی اجرایی می‌شود؟!
آیا این مسأله جز در چارچوب اعتماد عمومی مردم به نظام و اعتماد به رویکردهای دولت عدالت محور – مردمی – انقلابی و خدوم دکتر احمدی‌نژاد قابل تفسیر است؟
به اعتقاد من شاید فضاسازی‌های رسانه‌ای برضد دولت بتواند نتایج مقطعی اندکی برای مخالفان سیاسی و سلیقه‌ای دولت داشته باشد اما به طور قطع باور عمیق و نهادینه شده‌ی مردم به روند حرکتی خدمت‌گزاران واقعی جز آن چیزی است که در فضای رسانه‌ای انعکاس داده می‌شود.
دور چهارم سفرهای استانی آغاز شده است و خطری که مخالفان دولت از نتایج این سفرها احساس می‌کنند در همین چارچوب تحلیلی قابل تبیین و تفسیر می‌باشد.


بابک اسماعیلی؛ کارشناس و تحلیل‌گر اقتصادی وعضو پیوسته انجمن اقتصاددانان ایران: مردم نگران دست‏آوردها هستند!

 روند حرکت دولت در طول 6 سال گذشته، از جهات مختلف، بیان‌گر نکاتی بس قابل اعتناست. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا کرد که طی دو سال اخیر، دست‏اندازی جریانی منحرف و نفوذی در دل دولت به بیت المال، بر دامنه نگرانی‌های عمومی جامعه افزوده و آخرین مورد آن هم، ردپای این باند انحرافی در جریان اختلاس نجومی 3 هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات می‌باشد.
شاید بتوان گفت علت اصلی بروز این نگرانی‌ها در سطح جامعه، به عملکرد و شخصیت انقلابی دکتر محمود احمدی نژاد و انتظار بالای مردم از وی برمی‌گردد. واقعیت این است که مردم، رئیس جمهور خود را با ویژگی‌هایی نظیر پاک‌دستی، امانتداری بیت المال، مبارزه با مفاسد اقتصادی، کار و تلاش شبانه‌روزی و خدمت به مردم به ویژه طبقه محروم و پای‌بندی دولت به اصول و ارزش‌ها و شعارهایی همچون عدالت‌خواهی، استکبارستیزی و خدمت‌رسانی صادقانه می‌شناختند که انصافاً نیز باید اذعان کرد در بسیاری از این موارد و به ویژه در خدمت‌رسانی به مردم و ایستادگی در مقابل باج خواهی نظام سلطه، رئیس جمهور سنگ تمام گذاشته است. این موضوع در صحنه عمل نیز تاکنون دست‌آوردهای ارزشمندی را چه در سطح داخلی و چه در سطوح بین المللی در پی داشته و از خود به یادگار گذاشته است.
اما در مقطع کنونی و طی 2 سال گذشته، با انحراف معناداری که باند منحرف و وابسته، در دل دولت انجام داده و بسیاری از وزیران و مدیران دلسوز و انقلابی را از ماندن در مجموعه دولت منصرف کرده یا کنار گذاشت، مردم بیم آن یافته اند که به این دستاوردهای عظیم دولت آسیب جدی برسد که البته متاسفانه باید گفت، در بسیاری از بخش‌ها نیزاین دستاوردها با خلل و آسیب هایی جدی مواجه شده اند.
این انحراف در دولت و بی توجهی به حفظ دست‌آوردهای آن، تا بدان اندازه پیش رفته است که طی یکی دو سال اخیر، دشمنان خارجی و دنباله‌های بی مقدار داخلی آنان نیز، مجال آن را یافته‌اند که ادعا کنند دولت اصولگرا، رکورد‌‌دار فساد در تاریخ ایران است! به عنوان مثال پس از اختلاس نجومی در بانک صادرات یکی از سایت های ضدانقلاب در تحلیل موضوع اختلاس، این چنین نتیجه گیری کرد: «با رو شدن پرونده اختلاس های کلان در سیستم بانکی، وزارتخانه های دولتی و دیگر نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی، دولت محمود احمدی نژاد که بیشترین شعار را علیه مفاسد اقتصادی داده رکوردار دار فاسدترین دولت جمهوری اسلامی شد!!!»
رهبر بصیر انقلاب اسلامی هم در همین راستا در دیدار چندی پیش خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت، سخنان و توصیه‌های مهمی را خطاب به دولتمردان بیان کردند که به نظر، متاثر از تغییر رویکرد محتوایی و ظاهری دو سال اخیر دولت توسط جریان انحرافی مستقر در آن باشد. اگرچه محورهای بیانات معظم‌له در این دیدار، همگی کلیدی و نیازمند واکاوی و توجه است، اما به نظر نگارنده، مهمترین و به بیانی اساسی‌ترین نکته آن، تاکیدی است که ایشان بر «لزوم پای‌بندی دولت به شعارها و وعده هایش» داشتند.
 معظم له در این دیدار، دادن وعده به مردم را باعث افزایش توقعات خواندند و افزودند: «تحقق وعده های داده شده دولت به مردم، امری مطلوب و ضروری است و باعث استحکام ایمان و اعتقاد مردم می‌شود و برعکس اگر این وعده ها محقق نشود، در ذهن مردم، مشکل ایجاد می‌کند.»
به گفته رهبر معظم انقلاب، علت اقبال مردم در انتخابات سال 84 و 88 به رئیس جمهور، همین شعارهای جذاب و ضروری بود، چرا که مردم به ارزش‌ها و آرمان‌ها پایبند و دلبسته‌اند. ایشان، عدالت‌خواهی، استکبارستیزی، ساده‌زیستی، مقابله با منش اشرافی‌گری و ویژه‌خواری را از شعارهای جذاب دولت خواندند. « اصول و ارزش‌هایی که امام(ره)می فرمود وباعث محبوبیت ایشان درقلب ملتها شد از اساسی‌ترین شعارهای دولت است که باید کاملاً به آن پای‌بند بود.»
به اعتقاد نگارنده، در هیچ یک از هفت دیدار گذشته کابینه دولت با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، سابقه نداشت که معظم‌له این‌چنین صریح بر لزوم «پای‌بندی دولت به شعارها و جهت‌گیری‌های اعلام شده» تاکید نمایند و مجموعه دولت را به تقید و پای‌بندی به وعده ها فرابخوانند.
در واقع برخلاف دیدگاه‌هایی که این روزها توسط عناصر رسانه ای وابسته به باند انحرافی در رسانه ها منتشر می‌شود و سعی دارد تا این‌گونه وانمود کند که تغییری در مسیر شش ساله خدمت‌گزاری دولت رخ نداده است، صدور چنین تذکری از سوی رهبر انقلاب و دیگر دلسوزان نظام اسلامی، طی دو سال اخیر حکایت از آن دارد که تغییر و تحولات معناداری در منش و روش دولت ، با جابجایی ها و عزل های متعدد، انحراف بخش‌هایی از دولت و سردادن شعارهایی غیر از آنچه وعده داده می‌شد و حاشیه‌دار شدن بسیاری از موضوعات کم و حتی بی‌اهمیت در مجموعه دولت اتفاق افتاده‌است.
رهبر انقلاب با اشاره به محدود بودن منابع و لزوم تعیین اولویتها در موضوعات فرهنگی، دولت را به پرهیز از حاشیه سازی توصیه‌کردند و با اشاره به نیاز فراوان کشور به کار و تلاش و روحیه کاری و خطر پذیری دولت، به نکته‌ای بس کلیدی اشاره کردند: «در چنین شرایطی شایسته نیست که دولت خود را درگیر حاشیه‌ها کند که البته برخی اوقات، دولت با کم توجهی، زمینه‌ساز این حاشیه‌ها می‌شود و برخی اوقات هم حاشیه‌هایی است که دیگران به وجود می آورند.»
آنچه هویداست، این است که علی‌رغم آن‌که حضرت آقا برای سومین سال متوالی از نامی اقتصادی و این بار تحت عنوان «جهاد اقتصادی» برای نام‌گذاری سال استفاده کرده‌اند، متاسفانه رصد اخبار پیرامونی نشان می‌دهد طی 6 ماهی که از سال 1390 می گذرد، همواره دست‌های آلوده‌ باندی منحرف و وابسته در دل دولت، تمایل ندارد مسائل اقتصادی و حرکت جهادگونه برای نیل به اهداف مورد نظر در اسناد بالادستی، در راس برنامه های دولت و مسئولان اجرایی کشور قرار گیرد. به همین دلیل این جریان انحرافی در ماههای اخیر پروژه «مشغول سازی و ایجاد تعارض بین دستگاههای اجرایی» را با نقش آفرینی مهره‌های خود، آن هم در سال جهاد اقتصادی و همزمان با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها دنبال می‌کند.
البته همانطور که حضرت آقا نیز در دیدار با اعضای هیات دولت بر آن تاکید کردند،کار برای خدا رمز برخورداری از توفیق الهی و ایجاد جذابیت در دل‌های مردم است. «اگر به هر علت تقید به شعارهای دولت سست شود توفیقات الهی نیز کم خواهد شد، بنابراین با همان شور و نشاط و تلاش به خدمت صادقانه و بدون توقع ادامه دهید.»
این نکته مهم که مقام رهبری بدان اشاره کردند، به مثابه هشداری تکان‌دهنده است که اگر دولت‌مردان آن را جدی نگیرند، نه تنها الطاف الهی، بلکه علاقه و حمایت مردم را نیز از مجموعه دولت کاسته و در اثر بی‌تفاوتی به وعده‌ها، دل‌های مردم و حامیان دولت را نیز کدر خواهد کرد. نتیجه ادامه یافتن چنین روندی، گسستن رشته اعتماد عمومی مردم به دولت و بی‌اعتباری آن و مهمتر از همه تغییر باورهایی است که مردم نسبت به شخص رییس جمهور و کابینه داشته اند.
گویند روزی دزدی در راهی بسته‌ای یافت که در آن چیزگران‌بهایی بود و دعایی نیز پیوست آن بود. آن شخص بسته را به صاحبش برگرداند. اورا گفتند: چرا این همه مال را از دست دادی؟ گفت: صاحب مال عقیده داشت که این دعا مال او را حفظ می‌کند. من دزد مال او هستم، نه دزد دین. اگر آن را پس نمی‌دادم و عقیده صاحب آن مال خللی می‌یافت، آن وقت من دزد باورهای او بودم و این کار دور از انصاف است.

 

/ 0 نظر / 76 بازدید