درباره بابک اسماعیلی

بابک اسماعیلی
نویسنده و روزنامه نگار

·         عضو هیات تحریریه روزنامه کیهان

·         پژوهشگر دفتر پژوهش های موسسه کیهان

·         عضو پیوسته انجمن اقتصاددانان ایران (I.E.A)

·         عضو سابق کانون داستان نویسان جوان اصفهان

 

"بابک اسماعیلی" متخلص به «ب.الف.فانی»، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی، دانش‌آموخته‌‌ رشته اقتصاد و عضو پیوسته انجمن اقتصاددانان ایران است.

اسماعیلی فعالیت روزنامه‌نگاری خود را از پایان دهه‌ی 1370 و همزمان با شروع دوره‌ دانشجویی در نشریه‌ «تاد» و ماهنامه‌ فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی «یاس» در اصفهان شروع می‌کند. وی در این سال (1379) با نوشتن مقاله‌ای در نشریه‌ «تاد»، تحت عنوان «روشنفکر کیست؟!» حرفه روزنامه‌نگاری را آغاز می‌کند و همزمان به عضویت سرویس ادبی ماهنامه‌ «یاس» در می‌آید. او در همین دوره و با توجه به علاقه و ذوق ادبی، محفل ادبی «نجوا» را به همراه تعدادی از دوستان دانشگاهی خود بنا می‌نهد. در سال 1381، فعالیت در بخش ادبی ماهنامه «یاس» را رها کرده و به عنوان مدیر دپارتمان اقتصادی این ماهنامه انتخاب می‌شود و سرویس اقتصادی «یاس» را راه‌اندازی و سرپرستی می‌کند.

اسماعیلی در اسفند 1381 به عنوان صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه اقتصادی «قاصدک» (زلف سخن) فعالیت جدی ژورنالیستی خود را شروع می‌کند. مقالات و دیدگاههای وی در این نشریه در حوزه‌های فرهنگ، سیاست و اقتصاد بازنشر می‌یابد و نوشته‌هایش با استقبال مواجه می‌شود و در ماههای پایانی مدیریت در این نشریه، به دلیل چاپ ویژه‌نامه‌ای و پرداختن به مسائل اجتماعی تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد و حتی به برخورد فیزیکی تهدید می‌شود، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در سال 1382 و همزمان با مدیریت نشریه اقتصادی «قاصدک»، به عنوان دبیر هیئت تحریریه و سردبیر ماهنامه «یاس» برگزیده می‌شود و تا سال 1383 در این پست فعالیت می‌کند.

"بابک اسماعیلی" در اواخر سال 1382 به عنوان رابط نشریات دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین عضو شورای نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاههای آزاد اسلامی منطقه 4 کشور برگزیده می‌شود. در سال 1384 به عنوان معاون و مشاور اقتصادی مدیریت عامل شرکت مهندسی «آپسکو» مشغول به کار می‌شود و به مدت دو سال در این حرفه به فعالیت مشاوره‌ای می‌پردازد.

در تابستان 1385 از سوی مدیر کانون داستان‌نویسان جوان در حوزه هنری اصفهان دعوت به همکاری می‌شود تا با توجه به توانایی و سابقه مطبوعاتی خویش، مدیریت انتشار منظم و متفاوت «سوشیانت»، ماهنامه این کانون را بر عهده گیرد که ماحصل این همکاری، ایجاد تغییرات بنیادین و اساسی در شکل ظاهری و محتوایی و انتشار منظم «سوشیانت» است. اسماعیلی در این دوره بیشتر به نقد کتاب و آثار برخی از نویسندگان روی می‌آورد و برخی از این نقدها را در ماهنامه کانون داستان نویسان جوان اصفهان بازنشر می‌دهد.

اسماعیلی در این سال مرکزی تحت عنوان مرکز مطالعات و تحقیقات فرامرزی گفتمان اسلام را بنا می نهد و به عنوان رئیس این مرکز مطالعاتی، کارهای پژوهشی خود را به صورت جدی آغاز می کند.

وی در سال 1386 خورشیدی به قرارگاه سازندگی خاتم‌ الانبیاء (ص) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌رود و به عنوان کارشناس تحلیل و ارزیابی داده‌ها در یکی از  پروژه‌های بزرگ ملی کشور در تهران مشغول به کار می‌شود و تا تابستان 1387 به فعالیت در این حوزه فنی و مهندسی ادامه می‌دهد، اما با توجه به علاقه فراوان به فعالیت‌های ژورنالیستی، به یکباره کار در این واحد مهندسی بزرگ را رها و بار دیگر فعالیت‌های مطبوعاتی را این بار به صورت جدی و حرفه‌ای از سر می‌گیرد.

"بابک اسماعیلی" از پائیز 1387خورشیدی، دور جدیدی از فعالیت‌های ژورنالیستی را این‌بار در موسسه کیهان آغاز می‌کند. وی به «دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان» می‌رود. این دفتر با انتشار کتاب‌هایی روشنگرانه و مستند بر علیه فعالیت‌های آشکار و پنهان روشنفکران لائیک و شخصیت‌های سیاسی وابسته به غرب و دگر‌اندیش نقش تاثیرگذاری در سالم‌سازی فضای فرهنگی کشور در سال‌های اخیر داشته است. بابک اسماعیلی از بدو ورود خود به موسسه کیهان، همکاری خود را با این دفتر آغاز می‌کند. وی از اواسط سال 1387 با عضویت در هیئت تحریریه کیهان، سرویس اقتصادی را برمی‌گزیند و نوشتن مقالات و یادداشت های تحلیلی خود را در ستونی ویژه تحت عنوان «نگاه اقتصادی» آغاز می‌کند.

وی از سال 1388 موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و مفسدان دانه‌درشت را در صدر نوشته‌های خود قرار می‌دهد و با مقالات و گزارشاتی نظیر «48 هزار میلیارد تومان در جیب 300 نفر!»، «ردپای یقه سفیدها در پرونده‌های زمین‌خواری»، « دام‌گسترها در خانه‌های امن» و «ردپای مافیا در واردات کالا» که عمدتا به تیتر یک اقتصادی روزنامه تبدیل می‌شود، موضوع مبارزه رسانه‌ای با مفاسد اقتصادی را به عنوان یک وظیفه ملی و شرعی انجام می‌دهد که گاه با برخی تهدیدهای صاحبان زر و زور و آقازاده‌ها مواجه می‌شود.اسماعیلی در عین حال به قلم‌فرسایی در حوزه جریان‌شناسی فرهنگ و سیاست می‌پردازد.

بابک اسماعیلی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و وقوع انقلاب مخملین غرب در ایران، به مطالعه پیرامون جریان شناسی بازوهای رسانه‌ای جریان برانداز می‌پردازد. اسماعیلی که پیشتر در بهمن 1387 با چاپ مقاله‌ای تحت عنوان «اقتصاد ایران و نسخه‌ی بیلدربرگی براندازی نرم»، نسبت به برخی تحرکات مشکوک در فضای اقتصادی ایران و امکان وقوع پروژه‌ی براندازانه در کشور هشدار داده بود، بخشی از مطالعات خود را در مقاله‌ای سریالی تحت عنوان «کارگزاران رسانه‌ای لیبرال سرمایه داری در خدمت پروژه‌ی سیاه‌نمایی» در مرداد 1388 در روزنامه کیهان به چاپ می رساند. بخش نخست این مقاله تحت عنوان « پلورالیزم رسانه‌ای و روزنامه‌های اجاره‌ای» روز دوشنبه 12 مرداد 1388 در کیهان به چاپ می‌رسد و به چگونگی تصویب بودجه در مجلس سنای آمریکا می‌پردازد. اسماعیلی در بخش دوم مقاله خود تحت عنوان «پشت پرده‌ی سه هزار و 417 تیتر سیاه» که در روز سه‌شنبه 13 مرداد 1388 منشر شد، از نیمه پنهان رسانه‌های وابسته به اردوگاه اصلاحات برای زمینه‌سازی کودتای مخملین در ایران پرده بر‌می‌دارد و به بازخوانی عملکرد مشکوک روزنامه فرهنگ آشتی می‌پردازد که بازتابی وسیع می‌یابد و به توقیف موقت این روزنامه می‌انجامد. وی در بخش پایانی مقاله خود، در مطلبی تحت عنوان «سرمایه و مدیران خارج از بورس» که روز چهارشنبه 14 مرداد 1388 در کیهان انتشار یافت، به سراغ روزنامه «سرمایه» یکی از بازوهای اصلی جریان برانداز در ناآرامی‌های پس از انتخابات می‌رود و از انتقال تیمی رسانه‌ای در چندماه پیش از انتخابات به این روزنامه پرده برمی‌دارد که با بازتاب رسانه‌ای فراوانی روبه رو می‌شود و سبب می‌گردد تا روزنامه سرمایه توقیف شود.

"بابک اسماعیلی" در ماههای پایانی سال 1388، نخستین کتاب خود را تحت عنوان «سراب» (نبرد نرم در بستر دموکراسی) و در خصوص ابعاد پیدا و پنهان کودتای ناکام مخملی در ایران به چاپ می رساند. این کتاب با استقبال شدیدی مواجه می شود و در فاصله 4 ماه به چاپ چهارم می رسد و بدین ترتیب «سراب» به یکی از پرفروش ترین کتاب های سیاسی سال 1389 تبدیل می شود.

اسماعیلی همزمان به همکاری با «دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان» نیز ادامه می‌دهد و در زمینه بازشناسی ماهیت برخی جریانات منحرف و به خصوص پیرامون کارگزاران جریان نئوماسونی روتاری در ایران به تحقیق و پژوهش می‌پردازد.

وی در این سالها به عنوان مشاور سیاسی و اقتصادی برخی مقامات سیاسی و اقتصادی کشور منصوب می شود و با نگاه انتقادی به فضای لیبرال زده اقتصادی کشور، به مبارزه در جهت پاکسازی اقتصاد کشور از عناصر فاسد می پردازد.

"بابک اسماعیلی" در آذر 1387 موفق به کسب جایزه نخست سومین جشنواره‌ مطبوعات و خبرگزاری‌ها در حوزه مالیات و دریافت جایزه‌ ویژه، لوح تقدیر و تندیس این جشنواره می‌شود. اسماعیلی در تیر 1388 نیز جایزه دوم نخستین جشنواره رسانه در حوزه بازرگانی را به همراه تندیس و لوح تقدیر این جشنواره از آن خود می‌کند. وی در بهمن 1388 در چهارمین جشنواره تخصصی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در حوزه مالیات، برگزیده می‌شود و در روزهای پایانی این سال به عنوان خبرنگار برگزیده اقتصادی کیهان انتخاب و مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

"بابک اسماعیلی" در آبان 1389 در هفدهمین فستیوال بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها برگزیده و مورد تقدیر قرار می گیرد.

"بابک اسماعیلی" هم‌اکنون به عنوان عضو هیئت تحریریه روزنامه کیهان و کارشناس، تحلیل‌گر و پژوهشگر فرهنگی و اقتصادی در «دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان» حضور دارد و مقالات و رساله هایش در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست و بیشتر در جریان‌شناسی «لیبرال سرمایه‌داری غرب» در روزنامه کیهان و برخی از هفته نامه ها و خبرگزاری‌های رسمی منتشر می‌شود.

 

/ 0 نظر / 42 بازدید