گرداب بحران در اروپا

خروج تدریجی این سرمایه ها، بانکهای اروپایی را مجبور به استقراض وام های کوتاه مدت به دلار خواهد کرد. نمونه چنین اتفاقی را در یونان نیز شاهد بوده ایم. بدیهی است که این مساله سبب تشدید بحران بدهی و کسری بودجه در اروپا خواهد شد.
    از سوی دیگر، وقوع چنین اتفاقی، علاوه بر تاثیر منفی بر اعتماد سرمایه گذاران بین المللی و افت شدید شاخص سهام در بازارهای مالی جهانی، روند افت چشمگیر ارزش یورو در بازارهای جهانی را بیشتر می کند.
    2- برآوردهای اتحادیه اروپا در دو سال گذشته نشان می دهد، کشورهای اروپایی مجبور شده اند 13درصد از تولید ناخالص داخلی شان را به بحران اقتصادی اختصاص دهند. این مساله سبب تحمیل بدهی های چند صد میلیارد یورویی به این کشورها و بدهی 2 تریلیون یورویی بانکهای آلمان، فرانسه و کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپایی (به جز یونان، اسپانیا و پرتغال) شده است که بسیار قابل ملاحظه است.
    وضع مالیاتهای سنگین بر بانکهای اروپایی که بالغ بر 2 تریلیون یورو بدهی دارند، موجب می شود تا سود اندکی که در این مدت توسط این بانکها کسب شده است و می توانست روندی مثبت را در آینده ای نزدیک به آنها ببخشد را سلب و به دولت های متبوع آنان بازگرداند. بنابراین آشکار است که چنین تصمیمی با مقاومت و نارضایتی بانکهای اروپایی مواجه شود. اتفاقی که هم اکنون شاهد آن هستیم و 5 هزار بانک عضو فدراسیون بانکهای اروپایی علیرغم آنکه تصمیم کمیسر بازار داخلی اروپا اجرایی نشده است، با آن مخالفت کرده اند و گفته اند که اجرایی شدن چنین تصمیمی منجر به بی اعتباری آنها خواهد شد.
    البته باید به این نکته نیز اذعان کرد که اتخاذ چنین تصمیمی توسط کمیسر بازار داخلی اروپا، از حمایت شهروندان اروپایی نیز برخوردار است. دلیل این امر را باید در اتخاذ تصمیم بسته های نجات اقتصادی که در طول 2 سال اخیر مورد استفاده قرار گرفته است جستجو کرد. دولتهای اروپایی در طول 2 سال اخیر، میلیاردها یورو از مالیات شهروندان خود را به صندوق های خالی بانکها تزریق کرده اند و عملابار همه دشواری های کنونی را به دوش مالیات دهندگان اروپایی نهاده اند.
    این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم وضع مالیات بر بانکهای اروپایی سالانه مبلغی بالغ بر 300میلیارد یورو از درآمدهای این بانکها را حذف می کند که در شرایط بحران بدهی رو به گسترش منطقه یورو یک فاجعه به حساب می آید.
    3- روزنامه فایننشال تایمز طی هفته گذشته در تحلیلی در خصوص اعمال مالیاتهای بیشتر بر سیستم بانکی اروپا به موضوع مهمی اشاره کرد. این روزنامه انگلیسی که کشورش یکی از مخالفان طرح وضع مالیاتهای سنگین بر بانکهاست نوشت: «مقام های اروپایی به دنبال گناهکار و مقصر اصلی هستند، ولی بی گناهان را جریمه می کنند.
    البته این روزنامه انگلیسی، هوشمندانه مقصر اصلی بحران بدهی در اتحادیه اروپایی را مشخص نکرده است. اما همین اشاره کوتاه به مقصر اصلی بحران، می تواند سرنخ بسیار قابل تاملی در بحران اخیر باشد. «ویکتور تورن» روزنامه نگار آمریکایی در هفته نامه American Free Press در مطلبی با بررسی بحران مالی یونان و اتحادیه اروپایی می نویسد: «در مرکز سقوط ناگهانی اقتصاد یونان، گروه بانکی و مالی Goldman sachs قرار دارد که یکی از مالکان فدرال رزرو آمریکا محسوب می شود... یونان یک نمونه آزمایشی از سوی افرادی همانند سوروس است که مورد استفاده قرار گرفته و بانکداران بین المللی بعدها از این فرمول برای دیگر کشورهای بزرگ (اتحادیه اروپایی) استفاده می کنند.»
    بنابراین مشاهده می شود که مقصر اصلی بحران بدهی اروپا را نه در این اتحادیه، بلکه باید در آمریکا جستجو کرد.
    در مجموع باید گفت اقدامات اخیر کمیسیون اروپا، اگرچه می خواهد با کنترل بی انضباطی های مالی موجود، تکرار تراژدی یونان در سایر کشورهای اروپایی را مانع شود، اما خود می تواند بحران دیگری را در درون بحران بدهی ها ایجاد کند. این وضعیت دقیقا همانند آن است که انگشتان فردی که به سختی خود را در لبه پرتگاه نگاه داشته است له شود که می تواند سقوط و مرگ را برای آن فرد به دنبال داشته باشد.
    اختلاف مقامات سیاسی- اقتصادی اروپایی نیز خود عامل تعیین کننده ای است که اجرایی شدن تصمیماتی از این دست را با دشواری های بسیار روبه رو خواهد کرد. فرانسوی ها همواره علاقه بسیار به اجرای سیاست های پولی و اخذ مالیات برای رشد اقتصاد عمومی دولتی دارند. آلمانی ها اعتقاد به تصویب قوانینی دارند که تنها کشورهای متخلف را مجازات کند و انگلیسی ها نیز اگرچه همواره با کلیت چنین تصمیماتی مخالفت نمی کنند، اما در اتخاذ روش ها و سیاست ها، به شدت احتیاط به خرج می دهند.
    مطمئنا وجود چنین سلایق متفاوتی باعث می شود تا تصمیم اخیر کمیسیون بازار داخلی اروپا با مخالفت های بسیاری روبه رو شود و مجادلات زیادی را طی روزهای آینده ایجاد کند. این در حالی است که شرایط کنونی منطقه یورو، ایجاب می کند تا اتحادیه اروپایی به دنبال راهی باشد تا از گسترش بحران جلوگیری کند؛ نه آنکه با ایجاد مشکل برای شریان های اقتصادی خود، به بحران موجود بیفزاید.

بابک اسماعیلی- عضو انجمن اقتصاددانان ایران
لینک مقاله در کیهان:دوشنبه 10 خرداد 1389- شماره 19658. صفحه ۴

/ 3 نظر / 28 بازدید
مانی

salam khobi webloget kheyli ghashange bet tabrik migam movafagh bashi to nesti be ma ham sar bezan va linkam kon mamnon misham[لبخند][گل][لبخند]

هانیه

سلام... خوب هستید؟ شدیدا برام سوال پیش اومده که شما پایان نامه‌ی منو کجا دیدید؟!

هانیه

کنجکاوی چیز خوبیه، ولی آخه می‌خوام بدونم اصلاَ پایان‌نامه‌ی من کجا پیدا می‌شه مگه که شما دیدینش؟!!