استراتژی "نگاه به شرق" آمریکا/لزوم تدبیر پیرامون چگونگی تعامل با شرکتهای ورشکسته

چندی پیش مدیرعامل شرکت سایپا، از پیشنهاد مستقیم کار مشترک با شرکتهای خودروسازی جنرال موتورز و فورد آمریکا خبر داد. این روزها نیز اخباری مبنی بر سفر هیاتی تجاری از آمریکا در شهریور سالجاری به تهران به گوش می رسد.
بنابر اخبار موجود، با ادامه دمینوی رکود اقتصادی غرب و داستان دنباله دار ورشکستگی ها در کمپانی ها و موسسات بزرگ آمریکا و اروپا، به تازگی وزارت بازرگانی آمریکا، اقدام به ایجاد واحدی تحت عنوان «نگاه به شرق» برای کمک به ورشکسته های آمریکایی کرده است. این واحد که گویا مکاتباتی نیز با وزارت امور خارجه و وزارتخانه های اقتصاد و بازرگانی کشورمان داشته است قرار است در قالب یک هیات تجاری بزرگ در شهریورماه سالجاری به تهران سفر کرده و مذاکراتی را به انجام برساند.
هم اکنون چند نماینده از صندوق های بازنشستگی و چند بانک بزرگ سرمایه گذاری آمریکا که در آستانه ورشکستگی قرار دارند به همراه تعدادی نماینده اقتصادی و حقوقی وال استریت و نمایندگانی از اتاق های بازرگانی ایالت های تگزاس، فلوریدا، نوادا و کنتاکی در این واحد تازه تاسیس قرار دارند. مذاکراتی نیز با دو شرکت جنرال موتورز و فورد، دو غول خودروساز ورشکسته آمریکایی و چند شرکت حفاری و صنایع بالادستی نفت و تعدادی دیگر از موسسات مالی و صنعتی ورشکسته شده است تا آنها نیز نمایندگان خود را جهت سفر به تهران به «واحد نگاه به شرق» وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کنند.
هدف از سفر این هیات به ایران که گویا یک هفته به طول خواهد انجامید، آشنایی با مزیت های سرمایه گذاری در ایران، گفتگو با تجار ایرانی و بازدید از برخی مناطق صنعتی و پروژه های نفت، گاز و مناطق آزاد ایران اعلام شده است.
پس از پیشنهاد همکاری بانکها، موسسات مالی و خودروسازان ورشکسته آمریکایی و اروپایی به ایران برای همکاری مشترک، تعامل شرکتهای ورشکسته غربی با کشورمان وارد مرحله جدیدی می شود. در این خصوص اشاره به نکاتی قابل تامل است:
    1- در حالیکه ایالات متحده سالهاست از طریق قوانین بازدارنده ای چون قانون جوزف داماتو کشورمان را مورد تحریم شدید اقتصادی قرار داده است، اما ادامه دمینوی رکود اقتصادی و داستان دنباله دار ورشکستگی شرکتها و موسسات در این کشور، آنها را وادار به تجدیدنظر در سیاستهای پیشین خود کرده است. ایجاد واحدی به نام «نگاه به شرق» در وزارت بازرگانی این کشور را می توان در چهارچوب این سیاست ارزیابی کرد. شرایط امروز اقتصادی جهان، به گونه ای رقم خورده که شرکتها و کمپانی های بزرگ که خطر ورشکستگی آنها را تهدید کرده است ناچار شده اند برای ادامه حیات به دنبال گسترش بازارهای هدف و افزایش شرکای جدید برای سرمایه گذاری شوند.
در این میان جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که با توجه به وابستگی اندک به محافل مالی و اقتصادی غرب، تاثیرپذیری کمتری نسبت به سایر کشورها از بحران اخیر را پذیرا بوده است. این فاکتور سبب شده است تا ایران به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای حرکت شرکتهای بحران زده به سمت خود باشد.
    2- چندی پیش مدیرعامل یکی از شرکتهای خودروساز داخلی اعلام کرد که برخی از خودروسازان اروپایی که پیشتر حاضر به همکاری با کشورمان نبودند، در دو ماه اخیر علاوه بر پیشنهاد همکاری وکار مشترک، پیشنهاد مستقیم خرید سهام این شرکت را نیز مطرح کرده اند. 6 شرکت کارگزاری وال استریت که برای یکی از صندوق های بازنشستگی آمریکا کار می کنند نیز در نامه ای به وزارت اقتصاد، خواستار فعالیت در بازار سرمایه ایران شده اند چهار بانک ورشکسته آمریکایی از جمله «سیتی بانک» و موسسه «گلدمن ساش» نیز طی ماه اخیر در پیشنهاد مشابهی خواستار ایجاد شعبه در ایران شدند. مروری بر آنچه در دو ماه اخیر در این خصوص در حال شکل گیری است، بیانگر این نکته کلیدی است که کشورهای بحران زده غربی برای خروج از بحران، با تهیه و تدوین یک استراتژی بلندمدت، در حال حرکت به مسیری مشخص هستند. اما سوالی که مطرح است این است که ایران در حالی که به مانند سایر کشورها در معرض آسیبهای بحران و رکود اخیر قرار نگرفته چه استراتژی بلندمدتی را برای مصونیت، تدوین و پیش گرفته است؟ پاسخ این پرسش را می توان از سکوت وزارتخانه های اقتصاد و بازرگانی و دستگاه دیپلماسی کشور نسبت به پیشنهادات اخیر به تلخی دریافت.
    3- در عین بدبینی هایی که نسبت به ورود این شرکتها به ایران وجود دارد، هوشیاری در نوع ارتباط و چگونگی همکاری با این شرکتها نه تنها نمی تواند برای کشورمان مشکلی ایجاد کند، بلکه در صورت داشتن استراتژی مناسب می تواند ثمربخش نیز باشد.
به دست آوردن تکنولوژی های پیچیده و گران که سالهاست به علت برخی کارشکنی ها و اعمال تحریم های یکجانبه در به دست آوردن آن در کوتاهترین زمان ممکن و به ارزان ترین شکل سختی هایی وجود دارد، یکی از این آثار است. به عنوان مثال شرکتهای خودروسازی می توانند با دریافت تکنولوژی و تملک شرکتهای طراحی مهندسی دنیا در کوتاهترین زمان علاوه بر رشد تولید و بهره وری در مسیر رشد قرار گیرند.
    4- نکته بسیار مهم در نوع تعامل با ورشکستگان آمریکایی و اروپایی، تاکید بر موضع اقتدار و عزت است. بحران و رکود اقتصادی اخیر، در عین حال که موضع آمریکا و هم پیمانان این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران را ضعیف تر ساخته، موضع ایران را از قدرت دو چندانی برخوردار کرده است. در این خصوص لازم است که کشورمان با ایجاد کارگروهی ویژه و تعامل دستگاههای اقتصادی و بازرگانی با دستگاه دیپلماسی کشور و خصوصاً سفارت ایران در کشورهای خارجی، بهره لازم از این تعاملات را ببرد و مهم تر از آن در گرداب آسیب های احتمالی قرار نگیرد.

بابک اسماعیلی_عضو انجمن اقتصاددانان ایران
روزنامه کیهان، شماره 19355, پنجشنبه هفدهم اردیبهشت ماه 1388 ، صفحه 4 

/ 2 نظر / 22 بازدید
پریسا

یازیلمامیش شعیریم آ...ه واراق واراق توکولور ........... سلام ! اینجا از بس تخصص شده منم که آی کیو .... چیزی نمیتونم بگم .